full screen background image

Není paleta jako paleta

Co se vám vybaví, když se řekne „dřevěná paleta“? Pravděpodobně si jako první představíte běžnou europaletu, která se při přepravě zboží používá velmi často. Napadlo by vás ale, že europaleta není ani zdaleka jedinou možnou variantou? Víte, že palety můžeme rozdělit rovnou na několik druhů, a že existují dokonce takové, které se jakékoliv typologii vymykají? Palety lze třídit dle několika kritérií – podle standardizace (rozměrů), způsobu manipulace (dvoucestné, nebo čtyřcestné palety), četnosti použití (jednorázové, či vratné palety) a podle nosnosti. My se nyní podíváme na rozdělení palet dle rozměrového kritéria.

 

Normovaná europaleta

Jako první tu máme již zmiňovanou europaletu. Mezinárodní železniční unie (UIC) zaštítila její výrobu a jasně stanovila podobu i rozměry. Plocha europalety musí být 0,96 m², rozměry jsou stanovené na 1 200 × 800 × 144 mm (délka × šířka × výška). Správná europaleta musí odpovídat předpisům European Pallet Association (EPAL). Dodržení norem potvrzují znaky EUR a EPAL, které se na paletu vypalují. Výhoda europalet spočívá v jejich nosnosti (unesou v některých případech až 2 000 kg) a také v tom, že je lze recyklovat. Europaletu můžeme po použití odprodat, dostane se zpět do oběhu a je využita pro další zboží. Ovšem pozor, při výměně je europaleta přísně kontrolována a musí splňovat mnoho kritérií, aby byla pro zpětný výkup přijata. Příčinou odmítnutí může být například absence nebo poškození některých prken/hřebíků/špalíků, zašpinění a hniloba dřeva nebo oprava palety neautorizovanou společností.

Kromě europalet lze recyklovat i tzv. CP palety. Tyto palety byly vyvinuty ve spolupráci se svazem chemického průmyslu v rámci Evropské Unie a jsou stejně jako europalety čtyřcestné. Vyrábí se v 9 provedeních (CP1–CP9), přičemž se rozlišují dle rozměrů, a mohou mít nosnost až 1500 kg. Aby mohla nějaká společnost vyrábět CP paletu, musí mít speciální certifikát.

 

Standardní palety

Dalším druhem jsou tzv. standardní palety. Ty mají stejný rozměr jako europaleta – tedy 1200 x 800 mm, což je obecně nejpoužívanější rozměr. Liší se ale výškou, nosností i konstrukcí a nejsou nijak označené. Většinou bývají jen na jedno použití.

Dále tu máme jednorázové „průmyslové palety s rozměrem 1200 × 1000 mm. To je jejich jediný definovaný parametr, jinak se stejně jako standardní palety vyrábějí v různých výškách a nosnostech a bez označení.

 

Půlpaleta/čtvrtpaleta

Předposledním typem je půlpaleta/čtvrtpaleta, s rozměry 800 × 600 mm / 600 x 400 mm. Půlpaleta má nosnost do 500 kg, čtvrtpaleta ještě o polovinu menší. Půlpalet se vejde na jeden kamion 1500 kusů, čtvrtpalet pak 3600 kusů.

 

Atypické palety a jejich výrobce

A nakonec tu máme zcela atypické palety. Ty mají naprosto libovolné rozměry, nosnost a další parametry. Jejich výroba se přizpůsobí konkrétnímu přání zákazníka. Všechny vlastnosti atypické palety jsou uzpůsobeny pro přepravu konkrétního zboží v konkrétním odvětví tak, aby byl produkt dopraven na místo určení v těch nejlepších podmínkách. Společnost KLAUS Timber se zaměřuje právě na produkci atypických dřevěných palet. Palety jsou vyráběny buď pomocí ručního pneumatického nářadí, dále na paletovacím poloautomatu nebo prostřednictvím automatických linek se zapojením průmyslových robotů. V portfoliu má KLAUS Timber více než 2000 typů palet, přičemž skladem drží na 600 druhů, a všechny zaručují certifikaci IPPC. Díky ucelenému procesu výroby a vlastní logistice má pod kontrolou všechny etapy od příjmu vstupní suroviny až po dopravu hotových palet k zákazníkovi. Pokud by vás zajímalo více informací o tom, jaké palety společnost KLAUS Timber vyrábí, zde naleznete kompletní nabídku.TAG


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *