full screen background image

Nepodceňujte revize elektrických spotřebičů!

Elektrický proud a elektrické spotřebiče jsou bezesporu užitečným pomocníkem v mnoha oblastech. Nejenom v domácnostech, ale i firmách slouží spotřebiče ke spokojenosti všech, tedy dokud se nestane něco neočekávaného. Elektrický proud je definovaný specifickými rysy. Ty vyžadují bezpečné zacházení s elektrickými spotřebiči. Bezpečnost zajišťují i zákonné předpisy a normy, zejména norma ČSN 33 1600 ED.2 z roku 2000. Ta je zaměřena především na revize elektrických spotřebičů a revize ručního nářadí.

Norma ČSN 33 1600 ukládá každému provozovateli (nebo dlouhodobému uživateli) elektrického zařízení povinnost zajistit bezpečnost práce na tomto zařízení. Zařízením se míní nepřipevněné elektrické spotřebiče. Norma se nevztahuje na spotřebiče, které jsou součástí pevného elektrického rozvodu.

 

O co jde?

Českou technickou normu ČSN 33 1600 ED.2 by měl znát každý, kdo užívá při své podnikatelské činnosti elektrický spotřebič. Nemusí přitom jít o elektrický spotřebič určený přímo k podnikání. Norma rozlišuje několik typů spotřebičů:

  • A – spotřebiče poskytované formou pronájmu dalšímu provozovateli nebo přímému uživateli
  • B – spotřebiče používané ve venkovním prostoru (elektrozařízení na stavbách, užívané při zemědělských pracích apod.)
  • C – spotřebiče používané při průmyslové a řemeslné činnosti ve vnitřních prostorách
  • D – spotřebiče používané ve veřejně přístupných prostorách (školy, kavárny, restaurace, hotely aj.)
  • E – spotřebiče používané při administrativní a kancelářské činnosti

 

Hrozí vysoké pokuty

ČSN 33 1600 upravuje podmínky pro revize elektrospotřebičů, potažmo revize ručního nářadí. Tyto revize jsou povinné pro každého provozovatele či dlouhodobého uživatele spotřebiče. Jinak hrozí vysoké pokuty.

Revize elektrických spotřebičů a revize ručního nářadí je nutné provádět ve stanovených pravidelných intervalech. Revize a kontrola probíhá nejenom před prvním použitím, ale také pravidelně během používání, případně po každé realizované opravě spotřebiče.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *