full screen background image

Nové spáry rozzáří nejen koupelnu

Obklady a dlaždičky jsou jako nové, ale přesto se vám na vaší koupelně něco nezdá a máte pocit, že by potřebovala nový kabát? Často stačí přespárovat obklady nebo je vyměnit a hned bude jako nová.

Ve starších bytech nebo domech se můžeme setkat s obklady, které jsou vyspárované šedou hmotou, co už má nejlepší časy za sebou. Nepomůže ani jakékoli čistění, drhnutí, leštění nebo všechna chemie světa, i když by se z obkladů a výplní mezi nimi dalo jíst, vzhledově prostě vypadají zastarale a je na čase s tím něco dělat.

Přespárovat obklady v koupelně nebo kuchyni zvládnete sami a výsledek bude stát za to. Na výběr jsou dvě možnosti – buď nanést novou spárovací hmotu na tu starou, nebo tu starou odstranit a spáry udělat znovu. První možnost lze využít jen v případě, že pro novou vrstvu materiálu máme k dispozici alespoň 2 mm. Jestliže tomu tak není, nezbývá, než využít možnost druhou, odstranit původní cementovou hmotu a prostor vyspárovat znovu. Výhodou kompletní výměny spár je, že pro nové můžete použít špičkové spárovací hmoty MAPEI, které se vyznačují nejen stálobarevností, ale také ochranou před pronikáním vlhkosti.

Ještě před začátkem renovace spár je dobré si promyslet barvu spárovačky. Můžete zvolit buď tón v tónu, tedy vybrat barvu podobnou či stejnou jako mají obklady, nebo se rozhodnout pro kontrastní barvu. Pak už nic nebrání prvnímu kroku za novým vzhledem koupelny. K odstranění můžeme použít třeba modelářský, nůž, kterým starou hmotu postupně od shora dolů vyškrábeme a zbytky vymeteme jemným štětcem. Pokud máte starou hmotu odstraněnou, spáry vyčištěné od prachu a zbytků, můžete bez obav aplikovat epoxidové spárovací hmoty. Jsou nenasákavé a voděodolné, takže se hodí právě do prostor, kde je vlhko a zaručují maximální hygienu. Zabraňují množení bakterií, nezaleknou se ani mastnoty nebo oleje a tak je můžete použít i na pracovní ploše v kuchyni nebo kdekoli, kde dojde ke styku s potravinami. Maltová konzistence se dobře nanáší do spár i usnadní následné čištění obkladů. Když máte hmotu ve spárách, nechte ji pečlivě zaschnout.

V namáhaných místech, jako je spoj podlahy a stěny, dvou stěn nebo rohy místnosti je lepší místo spárovačky použít transparentní těsnící tmely, které i po aplikaci zůstanou elastické a nehrozí tak jejich popraskání. Samozřejmě jsou voděodolné a tak zakryjí i ochrání spoje obkladů a podlahy a další místa, kde není zatékání vody žádoucí. Poslední krok je úklid, který ale díky moderním materiálům není potřeba nijak zvlášť chystat. Spárovací hmotu, která přesahuje na dlaždičky, jednoduše utřete navlhčenou houbičkou nebo si pomozte malou škrabkou a opatrně hmotu z obkladu seškrábejte. Pak už zbývá se jen radovat z nového vzhledu koupelny a vlastní šikovnosti.
Jeden komentář u “Nové spáry rozzáří nejen koupelnu

  1. sunnygirrl napsal:

    Přesně tuhle spárovací hmotu od Mapei máme zrovna doma, hledala jsem recenze a jsem ráda za tento článek. máme béžové obklady a tmavou spárovačku, už se těším jak to bude vypadat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *