full screen background image

Obzor Zlín! Specialista na výrobu plastových dílů pomocí vstřikování!

Plastové díly jsou v dnešní době nepostradatelnou součástí mnoha průmyslových oblastí. Prakticky žádná průmyslová oblast se bez plastových výrobků neobejde. Pro některé segmenty je dokonce zapotřebí vyvinout a vyrobit zcela unikátní díl. Nejefektivnější výrobní technologií pro plastové díly je v současnosti vstřikování. Tato metoda s dostatečně kvalitními stroji je naprosto přesná a efektivní. OBZOR Zlín je právě v této oblasti jednou z nejdéle působících firem na trhu.

 

Vstřikování s tradicí již od 80. let minulého století

Společnost Obzor Zlín je specialistou na výrobu vypínačů do domácností a firem, výrobu kabeláže, výpletů kol, těsnění, ale jedním z hlavních zaměření je právě výroba plastových dílů. V této oblasti se společnost Obzor pohybuje již od 70. Let minulého století. V roce 1992 přišla transformace družstva a divize v Hluku na vstřikování se v roce 1994 oddělila, čímž se vstřikování přesunulo do Zlína. Společnost se neustále snaží o vývoj a inovace ve výrobních technologiích, aby nabízela svým partnerům ty nejlepší služby na trhu.

 

Moderní stroje pro výrobu

Obzor Zlín disponuje vlastní vstřikolisovnou a nástrojárnou. Právě v těchto prostorách jsou navrhovány nové plastové díly a pomocí simulace se zjišťuje chování formy při vstřiku ještě před samotným začátkem výroby. Firma Obzor vyrábí převážně na vstřikolisech od rakouské firmy Engel (Založena  v roce 1945 a loňský obrat byl okolo 1 miliardy EUR) a od německé firmy Arburg (Založena v roce 1923 a loňský obrat byl okolo 0,5 miliardy EUR). Obě patří ke světovým špičkám vstřikovacích strojů s mnoha patenty pro vstřikovací stroje. Celkem má Obzor 13 vstřikolisů s uzavírací silou 250-2 000 kN.

 

Spolupráce s Univerzitou UTB

Společnost Obzor se nespoléhá jen na vlastní vědomosti a zkušenosti, ale v oblasti výroby plastových dílů za pomoci vstřikolisování také spolupracuje s jinými odborníky v této oblasti. Dlouhodobou spolupráci navázala již se zlínskou Univerzitou Tomáše Bati, Fakultou technologickou. Je podepsána smlouva o partnerství s fakutlou aplikované informatiky a s fakultou Manegemantu a Ekonomiky. Konkrétní příklad spolupráce uvádí manažer výroby společnosti Obzor pan Hrbáček. „Obrátil se na nás výrobce hokejek, kdy jsme na UTB, fakulta aplikované informatiky, dali dvě hokejky. UTB nám udělalo 3D scan obou hokejek, zde jsme z těchto dat udělali jednu, dle požadavku zákazníka. Následně na UTB udělali 3D tisk, zaslali k posouzení, zákazníkovi se líbil výtvor a tak jsme mohli udělat lisovací formu na tuto hokejku.“

 

Stačí přijít s nápadem

Jak probíhá spolupráce s firmou Obzor Zlín při výrobě plastových dílů pomocí vstřikolisování? Stačí přijít s nápadem, firma OBZOR má i vlastní vývojové pracovníky, kteří s dotyčným zákazníkem spolupracují. Vytváří technickou výkresovou dokumentaci. Pokud se jedná o náročnější projekt, je osloven i Plastikářský klastr, kterého je Obzor členem, nebo UTB. Ve spolupráci s Plastikářským Klastrem je vyvinut jeden speciální materiál pro vstřikování každému konkrétnímu zákazníkovi. Výroba forem se také provádí ve zlínské dílně. V případě spokojenosti zákazníka může být díl uveden do sériové výroby.

 
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *