full screen background image

Odkud přišla sekční garážová vrata?

Když chodili lidé pěšky, nejdůležitější bylo ochránit sám sebe. Po vynálezu kola pak stačila malá kůlnička nebo prostor u stropu. Když jsme ale začali jezdit auty, byly potřeba už i bezpečné garáže.

 

Před sto lety

Auto dáváme do garáže nejen proto, abychom ho ochránili před případnými zloději, ale také před nepřízní počasí a svému pohodlí. Rozhodně příjemnější je nasednout v létě do auta, které parkuje ve stínu garáže než do rozpáleného vozu stojícího na volném prostranství na sluníčku. A v zimě nám garáž zase ušetří práci se škrábáním oken a zahříváním interiéru vozu. Dříve chránila garáž vrata dvoukřídlá, kdy se každé křídlo otevíralo do jedné strany. To vyžadovalo dostatečný prostor před garáží a také nutnost vždy vystoupit z auta, otevřít, vjet dovnitř a zase jít vrata zavřít. Lidé si ale vše rádi zjednodušují a tak i pro garážová vrata zde byla poptávka po snadnějším řešení.

 

Praktický nápad

Ve Spojených státech tak téměř před sto lety vynalezli garážová vrata sekční, která se zasouvají dovnitř garáže. Jednotlivé panely jsou spojeny pružnými spoji a ty pak zasouvací mechanismus zasouvá podél stropu dovnitř. Jako první je vymyslel pan C. G. Johnson v roce 1921. Spojil podélné desky k sobě a to umožnilo jejich vysouvání vzhůru díky vyvažování pružinou. Novinka se velmi rychle ujala a o pět let později vynálezce zdokonalil vrata o elektrické ovládání. V USA se tato vrata hned stala hitem, Evropa o nich ale dozvěděla až do druhé světové válce. První sekční garážová vrata byla vyrobena v Hamburku až roku 1958, k nám se pak dostala až po pádu komunismu. Zasouvání jednotlivých panelů pod strop po kolejnicích šetří místo před garáží, volné jsou i stěny uvnitř a je možné na nich mít regály a police pro ukládání věcí. Sekční vrata mohou fungovat také na dálkové ovládání vrat, což usnadní manipulaci při odjedu a vjezdu, doplnit je lze také o větrací mřížky, madla nebo dveře pro snadnější přístup.

Pohodlné ovládání a především minimální nároky na prostor před garáží jsou hlavní důvody, proč jsou v současné době sekční garážová vrata nejoblíbenějším typem.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *