full screen background image

Po jakém typu kabelu sáhnout v rámci průmyslové aplikace?

Elektroinstalace v prostředí výrobní haly či jiná průmyslová aplikace se od elektroinstalace v administrativních nebo domácích podmínkách v mnohém liší. Samozřejmě musí být stejně spolehlivá, ale s ohledem na náročnost prostředí vyžaduje zcela jiné provedení. Zaměřili jsme se na nejčastěji používané typy průmyslových kabelů a možnosti jejich využití.

 

PVC kabel

V prostředí, kde se počítá s mírným mechanickým namáháním (především pak v potravinářském průmyslu) často nachází uplatnění kabel s PVC plášti, který je odolný vůči chemickým sloučeninám. Jeho výhodou je nízká pořizovací cena.

Elektroinstalace v průmyslu se samozřejmě neobejde ani bez dalších prvků v odpovídajícím provedení. Stejně důležitou roli jako kabely hrají vhodně zvolené kabelové vývodky, průmyslové konektory, ochranné boxy a kryty, relé apod.

 

PUR

Pro nepřetržité použití především v obráběcích strojích, na montážních a výrobních linkách jsou vhodné dlouhodobě flexibilní kabely s PUR plášti. Pyšní se vysokou mechanickou pevností a dobrou odolností vůči oleji a chemickým látkám.

PUR kabely se vyrábí v několika speciálních provedeních. Do prostředí, kde může kabeláž přijít do kontaktu s ohněm, jsou určeny ohnivzdorné PUR U kabely s osvědčením UL. V automobilovém průmyslu pak nachází využití kabely PUR A s vysokou odolností vůči jiskrám. Ani v případě PUR kabelů nezapomeňte zvolit odpovídající kryt konektoru.

 

POC kabel

Extrémní podmínky vyžadují nejlepší vlastnosti: POC pláště odolávají teplotám do 150 °C, jsou velmi odolné vůči mechanickému poškození a využívají se i v prostředí, kde by jiné materiály neobstály. Obvykle v automobilovém a hutním průmyslu.

 

PUR OD

Hledáte kabely, které ustojí nepřetržitý provoz ve venkovním prostředí? PUR OD plášť odolává UV záření, oleji, naftě, mořské vodě, ohni i teplotním výkyvům (používá se v teplotním rozmezí od cca -50 °C do 105 °C). Bez nadsázky se hodí pro všechny venkovní aplikace, a to i v nejnáročnějších podmínkách.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *