full screen background image

Podmínkou bezpečné přepravy bez nehod je vhodné zajištění nákladu

Při přepravě zboží bývá jedním z klíčových požadavků bezpečnost. Cílem je přepravit výrobky na místo určení bez poškození a pokud možno bez zbytečné námahy a rizika nehod. Platí to pro interní přepravu výrobků v rámci výroby či skladu i pro dálkovou přepravu různými dopravními prostředky. Základní zásadou, kterou je nutné pro bezpečnost přepravy dodržet, je dodržování předpisů a pravidel pro bezpečné zajištění nákladu při přepravě, nakládce i vykládce. Nedostatečně zajištěný náklad bývá častým důvodem nehod s následkem majetkové, finanční nebo ekologické škody. V některých případech může dojít také k poškození zdraví či k úmrtí.

Existuje množství norem a předpisů, určujících pravidla pro bezpečnou přepravu – stačí je znát a dodržovat. V nabídce specializovaných prodejců je také dostatek zařízení a pomůcek pro bezpečné zajištění nákladu – stačí si prostudovat portfolio některého z nich a vybrat si vše, co k bezpečnému zajištění nákladu potřebujete. Jedním z předních zásilkových B2B obchodů s vybavením pro provoz, sklad a kancelář v Evropě je KAISER+KRAFT – nabídne vám nejen vše, co potřebujete k zajištění nákladu při přepravě, ale i odborné poradenství a v mnoha případech i individuální řešení na míru.

Bezpečná přeprava nákladu začíná zajištěním bezpečné manipulace s přepravovaným materiálem při nakládce a vykládce. Použití vhodných zvedacích zařízení v kombinaci s vybavením pro zajištění nákladu sníží na minimum pravděpodobnost nehody při vykládce či nakládce. Pro zvedání nákladu můžete použít zvedací pásy, řetězové kladkostroje, zvedací magnety a jeřábové kočky. Zárukou dostatečného zajištění nákladu je použití lanových navijáků, vázacích řetězů či stahovacích a upínacích popruhů a sítí. 

Pokud chcete zajistit bezpečnost při zvedání a manipulaci s těžkými předměty, je nutné správně zvolit a použít vázací prostředky, které musí splňovat všechny normy a předpisy, musí odolat případnému mimořádnému zatížení v podobě vysokých teplot, silného větru či nárazů. Pro bezpečné upevnění konkrétních přepravovaných předmětů je nezbytná také dostatečná nosnost.

Při výběru správných vázacích prostředků je nutné počítat s tím, že jejich vlastnosti mohou ovlivnit podmínky při přepravě a okolní prostředí. Například působení silného větru či vysoké teploty, nebo vysoký úhel sklonu může způsobit pokles nosnosti řetězů. Ty jsou přesto oblíbeným vázacím prostředkem, protože ve srovnání se zvedacími pásy a kruhovými smyčkami jsou robustnější a mají obecně vyšší nosnost. Pásy a smyčky na rozdíl od řetězů nepotřebují vázací bod a umožňují flexibilnější použití. Jsou oblíbené při přepravě citlivého zboží, protože jimi lze náklad ovázat kolem dokola.

Pro zvedání nákladů s vysokou hmotností nebo v extrémních podmínkách je vhodnější řetěz. Pokud manipulace se zbožím vyžaduje šetrnost a flexibilitu, použijte raději zvedací pásy a kruhové smyčky.

Pro bezpečnou manipulaci s těžkými a objemnými náklady se obvykle používá jeřáb. Na výběr máte mnoho druhů stacionárních i mobilních jeřábů, které mohou být otočné, sloupové, dílenské nebo portálové. K dispozici je i mnoho dalších manipulačních a zvedacích přístrojů, jakými jsou vidlicové zdvižné vozíky, minilifty, stohovače a mnoho dalších.

Pokud pro přepravu použijete nákladní vozidlo, pro zajištění bezpečnosti nákladu při přepravě je nezbytné zabezpečit proti pohybu těžká břemena v nákladovém prostoru tak, aby zůstala na místě i při jízdě po nerovném povrchu, v zatáčkách i v případě prudkého brzdění. Náklad, který není zabezpečen proti samovolnému pohybu, může narušit ovladatelnost a stabilitu vozidla, které se může převrátit. Častou příčinou nehod s vážnými následky bývá také uvolnění nákladu, který se na vozovce stane nebezpečnou překážkou pro další vozidla. Dopravní nehody způsobené nedostatečným zajištěním nákladu mívají často fatální následky.

 

Jak zajistit náklad při přepravě?

Zárukou toho, že i těžká břemena zůstanou v průběhu jízdy na svém místě, je použití stahovacích a upínacích popruhů a sítí pro přepravu nákladu. Vyberte si vždy tu nejvhodnější variantu podle typu, objemu či hmotnosti přepravovaného nákladu. V nabídce je mnoho variant s různou tažnou silou a ráčnou s dlouhou či krátkou pákou nebo upínacím zámkem. Popruhy jsou vyrobeny z polyesteru a oceli. Tyto materiály jsou velmi odolné a disponují omezenou roztažností a vysokou odolností proti stárnutí, takže jsou zárukou spolehlivosti a dlouhé životnosti.

Pro zajištění břemen proti pohybu můžete použít také síť. KAISER+KRAFT nabízí sítě pro přepravu nákladu s integrovanými rychloupínáky, které zvyšují komfort při použití sítě.

Využití zařízení pro manipulaci s náklady zajistí bezpečné a ekonomické fungování vaší výroby a současně zrychlí a ulehčí práci pracovníkům logistiky. Dostatečné zajištění nákladu při nakládce, vykládce a přepravě je zárukou toho, že náklad dorazí do cíle bez ztráty kvality a bez újmy na zdraví pracovníků a účastníků silničního provozu. Investovat do zajištění bezpečnosti nákladu při přepravě se rozhodně vyplatí.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *