full screen background image

Polyetylen a průmyslové využití: plastové desky a trubky

Proč by vás měl zajímat polyetylen? Jakými vlastnostmi se polyetylen vyznačuje a jaké je jeho praktické využití v průmyslu? To se dozvíte v následujícím článku věnovaném tak všestrannému materiálu, jakým je právě polyetylen.

 

Základní vlastnosti a použití polyetylenu

Nejpoužívanější polymer na světě, tak by se dal charakterizovat polyetylen. Jedná se o termoplast, který vzniká polymerací ethenu. Co jej tedy předurčuje pro jeho použití v rámci nejrůznějších průmyslových aplikací? V první řadě je to jeho dlouhá životnost, zejména v kombinaci s příznivou cenou.

Mimořádná chemická odolnost je jedním z dalších poznávacích rysů polyetylenu a polotovarů, které jsou z něj vyrobeny. Díky tomu je možné tento vyhledávaný materiál použít v chemickém průmyslu a příbuzných odvětvích. Stranou nelze ponechat ani jeho odolnost proti vzniku a šíření paměťových trhlin, které se na méně pevných materiálech mohou objevovat v malé míře, přesto však mohou mít nedozírné následky.

Dalším pozitivem polyetylenu je jeho nenasákavost a mrazuvzdornost, což jej předurčuje k venkovnímu použití i v extrémně nízkých teplotách, například v rámci vodovodních nebo odpadních potrubí. Časté řešení představuje polyetylen v případě jímek, nádrží na dešťovou vodu apod.

Naproti tomu mírnou nevýhodu představuje menší odolnost polyetylenu vůči působení vyšších teplot, pomyslnou hranici tvoří teplota 80 stupňů.

 

Nejčastější podoby polyetylenu

A jaké podoby nabývá polyetylen při výrobě nejčastěji? V první řadě se jedná o plastové trubky, které jsou všestranně využitelné, zejména v rámci potrubních systémů. Značnou část sortimentu tvoří také svařovací dráty. Další podstatný polotovar představují plastové desky, které nalézají využití v mnoha průmyslových odvětvích, zejména ve stavebnictví, zemědělství atd. Nejčastěji se jedná o plastové desky vhodné pro výrobu nádob, bazénů či instalaci vzduchotechniky, plotů a protihlukových bariér. Plastové desky rovněž slouží jako účinná ochrana podlahových krytin při stavebních úpravách

A jaké jsou výhody plastových trubek, plastových desek a dalších polotovarů? Jedná se zejména o příznivou pořizovací cenu. Následuje také mimořádná odolnost nejen vůči korozi, ale především vůči chemikáliím, ať už zásaditým, nebo kyselým. Nedocenitelná je také snadná montáž, kterou ulehčuje také značná variabilita jednotlivých komponent. Je tedy patrné, že plastové polotovary, ať už desky, nebo trubky, umožňují realizaci konkrétního zadání za nízkou cenu, ovšem s dobrými výsledky.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *