full screen background image

Od prvních krůčků až po fungující provoz továrny. Téma úspěšného workshopu.

Během minulého týdně hostila centrála vídeňské sítě „Smart Campus“ workshop pořádaný společnostmi DELTA, step2solution a Fraunhofer Austria na téma „Na scéně projekce továrny – Best Practice od první myšlenky po úspěšný provoz.” Program byl velmi bohatý a jeho hlavní část tvořily přednášky zkušených a úspěšných investorů a projektových vedoucích v rámci World Cafés. Jejich nedílnou součástí byla i panelová diskuze sloužící ke vzájemné výměně názorů všech zúčastněných.

Většina z nás nemá to štěstí projektovat továrnu každý den. Zajímá vás, v čem tkví zvláštnosti tohoto procesu? Není vám lhostejná problematika implementování nových technologií, či zdroje pro získávání dostatku know-how pro její úspěšný start? Na tyto a další otázky se snažili najít odpovědi na slovo vzatí odborníci, podporovaní fundovanými dotazy z řad publika. Více než šedesát účastníků workshopu se tak mohlo více než půl dne věnovat poslechu přednášek i jejich následného hloubkového prodiskutování  při  World Café – diskusních stolů a  networkingu.

 

Rozhovory s účastníky workshopu pomohly osvětlit mnohé

Z workshopu na téma „Na scéně projekce továrny – Best Practice od první myšlenky po úspěšný provoz” si účastníci odnesli mnoho cenných poznatků.  „Po tomto workshopu jsem si uvědomil, jak složité tohle téma vlastně je a jak je důležitý profesionální a strukturovaný přístup pro dodržení projektového cíle,“ říká výstižně jeden z nich.

Shrnutí vlastní prezentace od klíčového řečníka DI Walter Stephana, zakladatele FACC a v současnosti konzultanta ve společnosti Luftfahrtzulieferung, vypadá následovně: „Integrovaná obchodní a tovární projekce pod taktovkou správného partnera, odpovídajících analytických nástrojů a dodržení vhodných časových intervalů projekce se postará v oblasti high-tech technologií o efektivitu v investičních projektech a tím přispěje k vyšší ziskovosti dané společnosti“.

Nechyběly ani konkrétní rady a doporučení. Mluvčí skupiny DELTA jménem Wolfgang Kradischnig, nastínil ve společné přednášce s Wolfgangem Waldhäuslem mimo jiné toto: „Kromě stavebních a majetkovo-technických změn musí být především přizván člověk s profesionálním řízením změn tzv. Change Management. Model IG Lebenszyklus Bau – realitní projekt postavený na pilířích procesy, organizace a obzvláště pak kultura – funguje také pro průmyslovou výstavbu.“

Thomas Sobottka ze společnosti Fraunhofer Austria pak zmíněnou problematiku doplňuje o rozvedení použité metodiky: „Chtěli jsme účastníkům předat z našich projekčních zkušeností posledních let, jak je důležité pro úspěch, projektovat se strukturovanými postupy a vhodnými metodami a přitom vidět výrobu a budovu vždy jako celek, jak v případě novostavby, tak také při přestavbě díla.“

Erik Štefanovič pak za skupinu DELTA prezentoval na workshopu konkrétní poznatky za přípravu a projekci výrobních hal a průmyslových budov v České republice a směrem z Čech na východ. K ruce si připravil konkrétní případovou studii stavebního projektu výrobní haly MANN+HUMMEL postavené v Uherském Brodě. Na jednotlivých bodech zdůraznil důležitost systémového uzavírání jednotlivých fází plánování a dosažení skutečně  maximálně efektivního využití potenciálu, ukrytého v projektu. Zmíněná hala nebyla vybrána náhodou. Ocenění v prestižní soutěži Stavba roku Zlínského kraje a realizace uskutečněná v rekordně krátkém čase z ní udělaly velmi dobrý modelový příklad. Navíc má tato hala na střeše umístěnou fotovoltaickou elektrárnu, s kapacitou výroby rovnající se jedné třetině spotřeby energie budovy, takže důkladně probráno bylo i ekonomické pozadí návrhu.

 

Přínosy celého projektu leckoho překvapily

Je velmi těžké obsáhnout komplexní přínos celého workshopu pro uplatnění v praxi. Vypíchněme tedy alespoň základní klíčové body, které si odsud účastníci mohli odnést.

  • Inovativní a výkonnostně efektivní továrny jsou výsledkem komplexní projekce, počítající s nápady ze všech projekčních oblastí.
  • Ještě před realizací projektu je třeba kriticky zhodnotit vlastní know-how a kapacity.
  • Budovy je třeba hned od začátku maximálně sladit s provozem a výrobou uvnitř.
  • Opakovací iterační smyčky v projektování konceptu jsou důležité a nezbytné.
  • Zanedbání logistiky se může v konečném důsledku proměnit ve velmi drahou chybu.
  • Výrobní a obchodní strategie jsou základem úspěšného projektování továrny, jsou nezbytné pro perfektní využití jedinečné strategické příležitosti.
  • „Šetření“ na těch nesprávných místech se obvykle ukazuje jako velmi krátkozraké, naopak integrovaná projekce se v dlouhodobém horizontu více než vyplatí.

„Workshop měl velký úspěch a počet účastníků potvrdil, že je toto téma pro oblast průmyslu velmi zajímavé.“ – zhodnotil závěrem celou mluvčí skupiny DELTA  Wolfgang Kradischnig, a připojil krátkou pozitivní zprávu. „Již plánujeme příští workshop.“




2 x komentováno u “Od prvních krůčků až po fungující provoz továrny. Téma úspěšného workshopu.

  1. Jiří napsal:

    Líbí se mi myšlenka na takovou akci! U nás se k expanzi schyluje, pokud se skutečně investice naplní, workshop by mohl mnohé otazníky zodpovědět…

  2. Sabina napsal:

    Výrobní halu a sídlo MANN HUMELLU znám osobně, příjemné prostory kanceláří, funkční design a přitom chlouba v okolí, ocenění si tato budova po právu zaslouží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *