full screen background image

Pro firmy je lidská pracovní síla nákladnější než průmyslové roboty a coboty

V posledních několika letech zažívají průmyslové roboty obrovský rozmach, protože zvyšují produktivitu a snižují náklady na výrobu. Postupné nasazování průmyslových robotů do výroby výrazně mění trendy na trhu práce. Samozřejmě některé pracovníky nahradí speciální stroje, ovšem na druhou stranu se společnosti zaměří na rozvoj dalších oborů, v nichž se zaměstnanci uplatní.

Před třemi lety bývalý člen představenstva německé společnosti Volkswagen, jenž měl v kompetenci lidské zdroje, prozradil, že lidská pracovní síla vyjde na hodinu včetně penzijního a zdravotního pojištění na zhruba 40 euro, zatímco za práci robota zaplatí firma za hodinu pouze 5 euro, což je vskutku markantní rozdíl, na který mnohé výrobní podniky slyší.

 

Bez průmyslových robotů a cobotů se brzy neobejde žádná firma

Podle jedné studie, za kterou stojí Evropská kancelář České spořitelny, se stanou průmyslové roboty nenahraditelnými součástmi v podstatě každé výrobní společnosti. Dokument ministerstva práce a sociálních věcí předpovídá, že v nadcházejících dvaceti letech dojde k zániku zhruba deseti procent pracovních míst, neboť je nahradí roboty. Zase na druhou stranu se otevřou nové možnosti, kde se tito lidé uplatní.

Ovšem roboty bychom neměli vnímat jako hrozbu, tvrdí jejich výrobce Universal Robots. Důležité pouze je, aby se jednotlivé firmy na jejich příchod důkladně připravily a přesunuly tak pracovníky na jiné pozice. Pro společnosti tak automatizace a robotizace nemusejí hned znamenat, že vyhodí tisíce zaměstnanců, ba naopak by se měly chytit jedinečné šance a připravit tak jiná pracovní místa.

 

Ve vyspělých průmyslových státech nezaměstnanost nevzrostla

Průmyslové státy, jako jsou Německo, Dánsko a Švédsko, se pyšní mnohem vyšší mírou robotizace, ale hlásí, že se to neprojevilo na vyšší nezaměstnanosti, což je potěšující zpráva. Ještě je nezbytné podotknout, že není robot jako robot. Některé roboty (respektive roboti, jak se jim také může říkat) vyžadují spolupráci člověka. Jedná se o takzvané kolaborativní roboty, jejichž největším světovým dodavatelem je společnost Universal Robots.

Pokud se řeknou coboti, jako první byste si měli představit robotická ramena, která vyžadují spolupráci člověka. Jedná se o cenově dostupné, flexibilní a bezpečné stroje, prostřednictvím nichž zvýšíte kontrolu nad svým podnikáním. Právě zavedením automatizace a robotizace ve firmě se vám už nemůže stát, že by vám vypadl nějaký zaměstnanec pro nemoc. Zároveň se zvyšuje výrazně bezpečnost na pracovišti, protože cobot převezme všechny opakující se a náročné operace.

Odborník Universal Robots vás naučí využívat všech výhod automatizace, zajistí školení obsluhy robotů a ukáže vám veškeré stroje přímo v showroomu.

 

Jaké existují kolaborativní roboty?

Přímo v nabídce značky Universal Robots najdete kolaborativní roboty integrující se snadno do současných výrobních prostředí. Disponují šesti kloubovými body, a tak bez problémů zvládnou i to, co je pro člověka obtížné. Vybrat si můžete z několika velikostí robotických ramen. Důležité je, aby výsledné parametry naplnily vaše očekávání.

V nabídce najdete robota UR3, UR5 a UR10. Čím vyšší je číslo, tím větší je samotné rameno. Jeho koncovou funkci zkonzultujete přímo s firmou Universal Robots, která vám cobota přizpůsobí na míru vašim požadavkům a potřebám.

Jestliže se chcete podívat na podrobnější informace o robotech, nebo si přečíst nějaké zajímavosti o samotné firmě Universal Robots, doporučujeme zajít přímo na webovou stránku universal-robots.com, kde najdete i nástroj pro vyhledání nejbližšího distributora.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *