full screen background image

Raspberry Pi 4: Platforma jako stvořená i pro průmyslové využití

Platforma Raspberry byla vyvinuta v roce 2012 britskou nadací Raspberry Pi Foundation. Vývojáři svým způsobem navázali na o něco starší Arduino a vytvořili vlastní projekt se stejným cílem – podpořit ve školách výuku informatiky. Povedlo se a z „Maliny“, jak se jednodeskovému počítači přezdívá, se stal plnohodnotný konkurent italského mikrokontroleru. Studenti se díky ní seznamují s fungováním nejrůznějších přístrojů a bastlíři mají k dispozici skvělý základ i pro velmi komplexní zařízení. Využití Raspberry Pi v průmyslu tak bylo jen otázkou času.

 

Čtyřka udělala velký skok

Na příchod každého nového modelu Raspberry Pi čekají milovníci bastlení jako na smilování boží. V případě Raspberry Pi 4 sice nedostali tak skokové zvýšení výkonu jako při přechodu z druhé generace na třetí (Raspberry Pi 3 dostalo o 50 % rychlejší čipset než Raspberry Pi 2), ale i tak novinka přinesla spoustu důležitých inovací. Především podporu monitorů s rozlišením 4K, nahrazení USB 2.0 portů USB 3.0 portu, micro-USB portu USB-C portem a HDMI portu dvěma micro-HDMI porty. Zájemci navíc dostávají na výběr ze čtyř variant podle velikosti RAM (1, 2, 4 a 8 GB).

Jaké využití nachází Malina v průmyslové sféře?

Použití při výuce informatiky je pouze jedním z mnoha možností uplatnění – v průmyslu se využívá jako integrovaný řadič i jako plnohodnotná workstation pro Linux Rasberry Pi. Velká výhoda spočívá ve výkonu srovnatelném s počítačem a cenové dostupnosti. Jeví se jako logická volba do provozů, kde je zapotřebí monitorovat a ovládat široké spektrum zařízení. A protože se platforma pyšní vysokou úrovní zpětné kompatibility, je s ní velmi snadné migrovat.

Raspberry Pi 4 a elektronické součástky zakoupíte například u specializovaného prodejce laskarduino.cz.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *