full screen background image

Rezidence Vítkovka na Praze 3 má svůj unikát! V čem?

Přesně 15. ledna 2015 v Praze 3 započala výstavba zcela nového projektu bytového domu – Rezidence Vítkovka. Celý dům tvoří 78 bytových jednotek včetně ateliérů a komerčních prostor se dvěma poschodími podzemních garáží. V zadní části se objekt přímo napojuje na cyklostezku za domem a tím i na park Vítkov. Původní projekt musel projít přepracováním do moderní podoby, aby splňoval náročné požadavky na současné bydlení. Nechybí velká okna, prostorné terasy, výtahy ani balkony. Největší důraz byl kladen na řešení samotných dispozic jednotlivých bytových jednotek. Každý metr prostoru musí být maximálně využitý. Velkým hitem se ukázaly malometrážní byty a ateliery, které jsou již beznadějně vyprodané. Rezidence Vítkovka se řadí mezi moderní nové bytové domy, které charakterizují dnešní přetvářející se Žižkov. Tento dům bude ale výjimečný ještě něčím jiným!

f82c10b5bdd32c5570b49c61175d4ea7_ext001-jpg

Unikátnost? Čistý vzduch i v centru hlavního města

Celý dům je dokonale zateplen, ale právě dokonalé provedení tepelné izolace je v současnosti již standardem v oblasti moderní architektury. Je to moderní a šetří to peníze, ale jsou tyto parametry opravdu nejdůležitější? Mnohdy se zapomíná na zdraví samotných obyvatel bytů. V dokonale utěsněných objektech, kde se zapomnělo na větrání, se hromadí oxid uhličitý (CO2), formaldehyd a vlhkost. Pobyt ve zvýšené koncentraci CO2 může způsobovat nepříjemné bolesti hlavy a zvýšenou únavu. Formaldehyd uvolňující se z nábytku je prokázaný karcinogen. Pokud trávíte v interiéru více času, je pravidelné a důkladné větrání podmínkou k tomu, abyste se cítili svěží, v noci dobře spali a zbytečně si nezkracovali život.

Vyřešení tohoto problému bylo svěřeno společnosti IP Izolace Polná. Jelikož se jedná o firmu z Vysočiny, tak si sama firma velmi dobře uvědomuje, že je velký rozdíl větrat dům v ekologicky čistém regionu a větrat dům situovaný ve velkém městě s hustou dopravou. Doprava do ovzduší uvolňuje látky s prokázaným karcinogenním účinkem. Největší nebezpečí představují nejmenší částice jemného prachu o velikostech menších než 1 mikrometr a na nich navázané polycyklické aromatické uhlovodíky. Tyto částice mohou být příčinou nádorových onemocnění, nemocí srdce a cév, významně snižují plodnost mužů a celkově urychlují proces stárnutí. Další látky vzniklé provozem automobilů jsou rakovinotvorný benzen a dále oxid dusičitý (NO2), jehož dráždivé účinky zvyšují riziko onemocnění dýchacího ústrojí.

Dokonalá rekuperace byla pro zdravé klima nezbytná

Nejdůležitějším úkolem firmy IP Izolace Polná je v domě zajistit rekuperační větrání, s využitím špičkových technologií na úpravu přívodního vzduchu. Kvalita vzduchu v interiéru Rezidence Vítkovka by měla být srovnatelná s kvalitou horského vzduchu, což rozhodně není jednoduchý úkol. Proto společnost svůj záměr nejprve konzultovala s renomovanými odborníky zkoumající vliv znečišťujících látek v ovzduší na lidské zdraví. Nejprve bylo zjištěno, jaké znečišťující látky a v jakých koncentracích se vyskytují ve vzduchu v okolí domu. Hodnoty se porovnaly s limity znečištění platnými pro ČR, ale i mnohem přísnějšími limity doporučenými Světovou zdravotnickou organizací. Na základě výsledků byla navržena filtrační jednotka do vzduchotechniky domu.

Jak technologie funguje?

Následující informace o využité technologii čištění zaslala sama společnost IP Izolace Polná.

První filtrační stupeň tvoří prachový filtr kategorie F7, který má dle normy průměrnou účinnost 80 – 90% pro záchyt jemných prachových částic velikosti 0,4 mikrometru. Druhý stupeň tvoří molekulární filtr, který se skládá z patron aktivního uhlí, které zachytí plynné uhlovodíky (benzen). Třetí stupeň představuje molekulární filtr na bázi aktivního uhlí pro odlučování kyselých plynů (NO2). Poslední čtvrtý stupeň je prachový filtr F9 s průměrnou účinností větší než 95 % pro záchyt jemných prachových částic. Máme tedy dva prachové filtry F7 a F9 seřazené za sebou, které vzduch vyčistí od 99,9 % částic o velikosti 0,4 mikrometru. V době, kdy se rekuperace navrhují pouze s jedním filtrem typu G (záchyt velmi hrubých částic, v zásadě síto proti hmyzu) je tento projekt opravdu jedinečný.

Víme, že tato investice nemá reálnou návratnost, ale rozhodli jsme se do toho jít. Chceme posunout úroveň bydlení alespoň o malý krůček kupředu. Neustále hledáme nové cesty jak změnit to o čem všichni tvrdí, že to nejde. Zdravý vzduch uprostřed velkoměsta si přece zaslouží všichni.

odhalovani02small
Jeden komentář u “Rezidence Vítkovka na Praze 3 má svůj unikát! V čem?

  1. Petr napsal:

    No to je docela zajímavý nápad, docela by mě zajímalo jestli je to opravdu znát na dýchání jakože když procházím kolem rezidence jestli je to ve vzduchu cítit lepší vzduch a líp se dýchá než někde na rušné ulici v centru Prahy. No jako máte pravdu že čerstvý vzduch si zaslouží všichni ale ne všude ten čerství vzduch je a hlavně teda myslím v Praze a větších městech. Jako koukám že budoucnost takových https://novostavby.com/cs/developerske-projekty/praha/2020/ projektu jde kupředu ale jen aby si takové bydlení mohli dovolit i normální lidé s průměrným platem a ne jen lid co si videlavaji 100tis měsíčně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *