full screen background image

Sanace zdiva by měla stát na začátku každé rekonstrukce

Rekonstrukci starších nemovitostí musí předcházet kontrola spodní izolace. Bez ní se nám může stát, že veškeré práce vejdou vniveč.

Koupili jste starší nemovitost? Zkontrolujte v první řadě stav izolace. Zdi mohou být vlhké či se solnými výkvěty již na první pohled. Ale nemusí. Pokud stavba zespodu dýchá, nebude absence izolace patrná. Matoucí mohou být též zcela nové omítky a malby. Někdy bývalý majitel před prodejem nemovitostí narychlo udělá vizuální opravy, avšak jenom kosmetické. Bez vhodné izolace začnou zdi brzy degradovat. Malbu poničí solné výkvěty, omítka vlhne a může rovněž opadávat.

Jak to, že dům nemá izolaci? U starých staveb, často u jejich částí, které nesloužily k bydlení, ale třeba k ustájení dobytka, může izolace chybět od začátku. Avšak léta stará izolace dokáže dosloužit i zvětráním materiálu. Potřebná je vhodná sanace zdiva. Jakmile totiž dům zaizolujeme, problémy se rychle objeví.

 

Vlhké budovy představují zdravotní problém

Suterén nemusel být dříve vůbec vlhký. Pokud však v budově zaizolujeme okna a dveře, což je dnes standard, do toho vylijeme na podlahu betonovou desku bez toho, abychom vytvořili moderní odvětrávanou podlahu, začnou zdi vlhnout a současně se objeví plíseň. Velice rychle degradují malby i omítka. Opadávají, objevují se solné výkvěty, též se však mohou objevit houby. Dřevomorka je velký problém a dokáže zcela zlikvidovat nejen dřevěné konstrukce, ale usadí se třeba i v cihelném zdivu. Veškeré zrekonstruované části se znehodnotí a můžeme začít od začátku.

Ve vlhkém prostředí s plísněmi trpí alergici, astmatici a škodí i lidem s jinak dobrým zdravotním stavem. V podstatě jsou podobné prostory zcela neobyvatelnými. Plísni zde podléhají i nábytek přiražený ke zdi, kožené výrobky, textilie, plíseň se objeví na matracích.

 

Nejčastěji prováděnou sanací je podřezání zdiva

Cílem podřezání zdiva je vytvořit prostor pro zasunutí izolace. Tato metoda se hodí do cihelného zdiva, které má průběžnou spáru. Pokud jde o zdivo míchané či kamenné, průběžná spára mu obvykle chybí a je nutné využít jiný typ sanace. U cihelného zdiva se provádí podřezávání dvěma způsoby. Buď řetězovou pilou, nebo za pomoci diamantového lana.

Dalšími technologiemi používanými při sanaci zdiva je chemická injektáž, kde se do vyvrtaných otvorů technologií jádrového vrtání aplikuje speciální látka, jež supluje funkčnost chybějící klasické izolace. Nedestruktivní formou izolace je aktivní elektroosmóza.

 

Sanace zdiva od profesionálů

Na sanaci zdiva se specializuje firma Františka Hróza z Českých Budějovic. Firma má dlouholeté know-how v provádění těchto prací a vlastní veškeré dostupné technologie. Kromě horizontálních izolací provádí i izolace vertikální.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *