full screen background image

Šikovní pomocníci pro snadné měření

Míry nás provází celým životem, i když se to na první pohled nezdá. Měříme každou chvíli něco a někdy by se nám hodil pomocník, který by celý proces usnadnil. Co je na měření tak složitého?

 

Pro složité informace

Na změření místa, kam zatlouct hřebík pro obraz nebo umístění poličky nic složitého není, v mnoha oborech je ale potřeba měřit mnohem sofistikovaněji. Bez dlouhých výpočtů zvládneme objem, obsah nebo obvod, ale co třeba napětí nebo odpor? Tam už bychom si jen s papírem a tužkou asi nevystačili. Měřicí přístroje nám umožňují měřit různé elektrické i neelektrické veličiny. V domácích podmínkách se nejčastěji potkáme s multimetrem, který většinou slouží pro přeměření rozbitých elektrických spotřebičů a určení, zda se oprava vyplatí nebo ne. To nám odhalí právě výsledky měření, zda do přívodního kabelu a samotného přístroje proud jde, nebo ne. Někdy tak stačí vyměnit kabel nebo malou pojistku a vše funguje bez složitých oprav. Přístrojů pro měření je ale mnohem více.

 

Pro specialisty

Moderní technologie pomáhají kde se dá a platí to i pro všechna měření. Na mnoho veličin si nejde sáhnout nebo je vzít do ruky a přesto kvůli bezpečnosti, vyhledání chyb nebo zajištění bezproblémového chodu celého provozu potřebujeme znát jejich hodnoty. Pro stanovení počtu částic určité velikosti ve vzduchu, vlhkosti dřeva nebo kvality elektrické sítě potřebujeme měřící přístroje různých veličin. Vlhkoměr, tlakoměr, hlukoměr, teploměr a mnoho dalších pomáhají denně odborným pracovníkům plnit jejich pracovní úkoly a zajišťovat bezproblémový chod i sbírat data potřebná k následnému vyhodnocení.

S některými přístroji se setkají je profesionálové a pro běžného člověka jsou téměř neznámé, i přesto jsou velmi potřebné a informace z nich získané pomáhají denně ve firmách, výrobnách a průmyslových provozech.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *