full screen background image

Slyšeli jste někdy o čelní převodovce? Rádi vás s ní seznámíme

Je možné, že jste o tomto pojmu nikdy v životě neslyšeli. V takovém případě nemusíte zoufat, neboť si tuto součástku k elektromotoru blíže představíme. Jedná se totiž o velice zajímavé elektrotechnické zařízení, které určitě stojí za zmínku.

 

Co je čelní převodovka?

Čelní převodovky jsou velice variabilním a modulárním řešením úhlového převodu. Díky své vysoké účinnosti nahrazují v některých případech šnekové převodovky. Primárně jsou tedy určeny k pohonu dalšího zařízení, kdy k propojení standardně slouží výstupní hřídel. Takto sestavené zařízení může pracovat v prostředí stanoveném příslušnou normou. Vybírat můžete z celé řady převodovek, které se liší především ve výkonu. Jestliže by vám již nabízené produkty nevyhovovaly, můžete si pochopitelně objednat převodovku na zakázku.

 

Z čeho se čelní převodovka skládá?

Pro laika je popis čelní převodovky španělskou vesnicí, ale i přesto se vám ji pokusíme popsat. Hlavní součástí jsou ozubená kola, osy obou hřídelí se protínají a čelní plochy ozubených kol jsou kuželovitě tvarované. Samotné převody jsou montovány nejčastěji na hřídelích, které jsou vůči sobě v pravém úhlu. Pochopitelně můžete zařízení sestavit tak, aby fungovalo i v jiných úhlech. Záleží tedy na vás, konkrétním prostoru a převodovce.

 

Jaké jsou její výhody?

Hlavními výhodami čelních převodovek je vysoká účinnost, která je mnohem větší než u převodovek šnekových. Proto je v některých případech zcela nahrazují. Dalšími devízami je přesnost, vysoký točivý moment a velmi dlouhá životnost. Naopak velkou nevýhodou je daleko větší pořizovací cena než u šnekových konkurentů. Je třeba si pozorně rozmyslet, zda ke svému elektromotoru připojíte tu či onu převodovku.

Jestliže uvažujete o koupi čelní převodovky, poraďte se s odborníkem. Jistě vám velice rád poradí a pomůže.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *