full screen background image

Slyšeli jste někdy o elektropřevodovce?

Některým z vás jistě došlo, že i elektromotor musí disponovat převodovkou, která bude regulovat výkon, jež je motor schopný vyprodukovat. V dnešním článku se proto na tyto převodovky blíže zaměříme a vy zjistíte, o co jde.

 

Co je elektropřevodovka?

Elektropřevodovky jsou známy především jako redukce převodů nebo redukce rychlosti. Obsahuje sadu ozubených kol, kterou můžete jednoduše připojit k elektromotoru a tím radikálně snížit rychlost, avšak zvýšit točivý moment. Při používání samostatného motoru totiž platí pravidlo – čím nižší otáčky, tím větší motor, což je však nežádoucí. Velké motory jsou velice drahé a do některých prostor se jednoduše nevejdou. Řešení přináší právě zmiňovaná elektropřevodovka.

 

Kdy elektropřevodovky použít?

Využívají se zejména v situacích, kdy je potřeba dramaticky změnit rychlost či točivý moment produkovaný motorem. Co se týče točivého momentu, ten je přímo úměrný objemu motoru neboli průměru čtvercové délky. Obrovský motor v součinnosti s relativně malou převodovkou by mohly vytvořit vcelku stejný výkon, jako malý motor s větší převodovkou.

 

Jaké typy elektropřevodovek existují?

Vybírat můžete hned z několika typů elektropřevodovek, mezi které patří například planetární nebo šnekové a čelní. Pokud začnete přemýšlet o jejím pořízení, je důležité si uvědomit, který faktor pro vás bude důležitější. Při preferenci vysokých otáček a malého točivého momentu by vám měl postačit elektromotor s relativně malým výkonem. Jestliže však požadujete rychlejší pohyb aplikace, bude pro vás daleko lepší větší motor s větším výstupem točivého momentu. Při samotném nákupu pak nezapomeňte zvážit také faktory prostoru, kde bude zařízení umístěno a finanční náklady.

Elektropřevodovky jsou velice šikovná věc, avšak jejich pořízení je potřeba nejdříve promyslet, aby nedošlo ke zbytečnému investování nemalé finanční částky.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *