full screen background image

Proč si pořídit elektromotor? Inspirujte se našimi radami

Svým způsobem patří elektromotory k nejrozšířenějším typům motorů na světě. Používají se totiž prakticky ve všech zařízeních od ručních pilek, přes vodárny, až po velké montážní přístroje. V dnešním článku se na elektromotory podíváme blíže, abyste i vy věděli, o co se jedná a jaké typy existují.

 

Co je elektromotor?

Stručně řečeno, elektromotor přeměňuje elektrickou energii na pohyb. Tím by se dala shrnout celá definice tohoto zařízení. Většina standardních aplikací využívá asynchronní elektromotory, protože tyto činnosti nemají žádné speciální požadavky na dynamiku pohonu. Konkrétně se jedná o dopravníky, mlýny, drtiče, míchače, čerpadla, ventilátory, brusky, jednoduchá polohovadla, pohony pojezdů a bran a mnoho dalších zařízení. Jak sami vidíte, využití těchto motorů je opravdu obrovské.

 

Jaké existují typy elektromotorů?

Existují dva základní typy elektromotorů v závislosti na získávaném elektrickém proudu – tedy střídavé a jednosměrné motory.

Střídavé motory se dále rozdělují na asynchronní indukční a synchronní. První jmenovaný patří k nejběžnějším typům, s nímž se můžete setkat zejména v domácnosti. Rychlost je pomalejší a vždy závisí na zatížení.

Oproti tomu synchronní motory se používají zejména v moderní robotice a automatizaci s vysokou intenzitou.

 

Jaké má elektromotor výhody?

Ovládání rychlosti elektromotoru je snadné a velice plynulé. Disponuje také jednoduchou konstrukcí a tím pádem i vcelku nenáročnou údržbou. Můžete jej nainstalovat prakticky na jakékoliv místo, limitování jste pouze přívodem příslušného elektrického proudu. Dalšími výhodami je možnost ovládání na dálku, kompaktnost a okamžité spuštění prakticky bez ztrát. Ihned po spuštění může motor pracovat na plný výkon, což je například u benzínového motoru velice nebezpečné.

Elektromotory jsou velice užitečná zařízení, která se používají prakticky všude. Jejich koupi si však pořádně rozmyslete.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *