full screen background image

Trendy v B2B marketingu

Podle posledních průzkumů společnosti B–inside, která se specializuje na výzkum trhu B2B sektoru od roku 2011, se ukazuje, že české firmy mají v této oblasti ještě rezervy. Dobrou zprávou je, že se situace od roku 2013 zlepšuje. Od roku 2011 zdvojnásobil počet firem, které mají svá marketingová oddělení, na 30%. Zvyšuje se také objem peněz investovaných do marketingových aktivit.

Marketingově řízené firmy mají větší růst obratu

Marketingově řízené společnosti zaznamenaly v průměru 10 procent ročního růstu, na rozdíl od 4 procent růstu u těch, které marketing téměř nevyužívají. Pravidelně si nechávají zpracovávat výzkumy trhu. Zajímavý je tzv. index optimismu, což je hodnocení samotnými marketéry, který se získává na základě dotazu k výhledu ročního růstu obratu. Ten se letos drží na nadprůměrných 58 procentech.

Marketingové nástroje B2B komunikace

Marketingově orientované firmy kombinují promyšleně více nástrojů, průměrně 9. Patří mezi ně:

  • internetové stránky, které má 99% firem,
  • tištěné a propagační materiály (77%),
  • PR (vztahy s veřejností, články v médiích (71%),
  • e-mail marketing (66%),
  • eventy (65%),
  • podpora prodeje (63%),
  • veletrhy a výstavy (59%),
  • sponzoring (56%),
  • SEO (55%).

V Česku mají všechny B2B firmy své webové stránky, dvě třetiny využívají e-mail marketing, více než polovina se věnuje SEO, rychle se zvyšuje aktivita na sociálních sítích. Překvapivě stále ještě roste využívání tradičních forem – dopisu a telefonické komunikace.

Kam investují peníze americké a britské firmy

Trendy B2B marketingu se dají odhadnout ze situace především na americkém a britském trhu. Západní firmy se věnují svým obchodním partnerům podobně jako koncovým zákazníkům. Využívají k tomu především automatizace, content marketing a inbound marketing. Nejdůležitější je asi obsahový marketing, přičemž způsob komunikace se stávajícími a potenciálními zákazníky je rozdílný. Obsah zaměřený na produkt se stále více přibližuje storytellingu. Vytváření příběhů o značce a produktech pomáhá budovat pevný vztah s partnery. Jedná se o dlouhodobou záležitost, která může být v počátku podpořena i jinými aktivitami, jako je mailing, telefonování apod.

 

 

 

 
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *