full screen background image

Ulehčete si práci! Vyberte si ten správný vrták.

Vrtání sebou přináší celkem zajímavé momenty a mnoho z nich může být pro amatérské kutily problém. Velice často se totiž stává, že lidé při vrtání upnou takové vrtáky, které mají aktuálně po ruce. Samozřejmě se jedná o chybu, která vede k mnohem obtížnějšímu výkonu práce, což následně dáváme za vinu nekvalitní a slabé vrtačce.

Odborníci za vás vyzkoušeli, že při zvolení správného vrtáku si v domácím prostředí vystačíte i s obyčejnou aku vrtačkou. A co je největším a nejčastějších hříchem? Použití vrtáku na železo do dřeva. Nástroj se totiž začne přehřívat a to následně vede k jeho předčasnému zničení.

 

Vrtáky do dřeva

Patříte mezi notorické zaměňovače? Pokud to opravdu nejde jinak a vrtáte do dřeva úzký prostup či prohlubeň, lze použít i vrták na železo. Jinak je vždy lepší použít vrtáky do dřeva, které jsou obdařené speciální spirálou pro odvod pilin.

Právě díky této spirále se vrtaná dřevní hmota nepálí a nečerná. Zároveň dosáhnete mnohem úhlednějšího a hladšího okraje otvoru. K profesionálním účelům se používají vrtáky hadovitého typu, které zajišťují přesné otvory bez ohledu na jejich hloubku. Pro ostatní práce je vhodný plochý frézovací vrták, jehož cena je přijatelnější.

 

Vrtáky do zdiva a betonu

Pro méně zkušené řemeslníky se beton stává nepříjemným a nepoddajným materiálem. Kolem tohoto segmentu panují názory, že stačí zakoupit jakýkoliv vidiový vrták. Opak je pravdou – vrtáky do zdiva a betonu se rozlišují ještě podle tvaru ostří. Jednostranně broušené vrtáky se používají při práci bez příklepu a s příklepem je nutné sáhnout po vidiovém zakončení. Pokud máte doma k dispozici kladivo, určitě nezapomeňte na systém uchycení v podobě SDS.

 

Vrtáky do kovu

Vrtáky do kovu jsou obdařené sklonem hrotu mezi 118 až 135°. Úplně nejlevnější vrtáky se označují zkratkou HSS-R a mají jednoduchý hrot. O něco lépe vycházejí HSS-G, jejichž barva je většinou stříbrná a mívají samonaváděcí dvojitě broušený hrot, není tedy třeba materiál označovat důlčíkem. Speciální kategorii vrtáků tvoří HSS-Co, které jsou opravdu tvrdé, ale zato velmi křehké.

 

Vrtáky do kamene

Vrtáky do kamene jsou vybaveny vysoce odolným a diamantem broušeným břitem z tvrdokovu. Ten je vsazen přímo do těla ze speciální legované oceli. Díky své specifikaci jsou vhodné pro nadměrné namáhání, takže ustojí i nepoddajnost tvrdého kamene. Tento typ vrtáku se vyznačuje dlouhou životností a vysoce kvalitním výsledkem práce.

Jakmile si osvojíte základy správného používání jednotlivých vrtáků, stane se pro vás daná práce snadnější a nenáročná. Kromě toho ušetříte i svou vrtačku a životnost příslušenství.

 

 

 


TAG


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *