full screen background image

Váhy zváží vše, ale neuměly to vždycky

Bez vah a vážení si dnešní život ani neumíme představit, i když si to často ani neuvědomujeme. V obchodě kupujeme mnoho zboží na váhu, staráme se o svou hmotnost i o váhu zavazadel před odletem na dovolenou. Váhy nás provází od nepaměti a prošly mnoha změnami.

V dávných dobách směnného obchodu měli lidé potřebu vědět, kolik obilí chtějí vyměnit za kolik kukuřice nebo jiných věcí a také zvážit svou úrodu z polí. V Babylónu, starém Egyptě i Číně se začaly používat rovnoramenné váhy, ještě bez středního jazýčku, a rovnováha zboží na obou stranách se určovala podle vodorovné polohy ramen. Váhy se stupnicí a jedním ramenem se objevily za Říše římské. Větší změna nastala až v roce 1669 s objevem tzv. pákové váhy, která byla po mírných úpravách v pozdějších letech používána i po 2. světové válce. Později pak vznikly i váhy pružinové, které jsme používali ve většině případů v kuchyni i jako osobní váhy.

Elektronika pronikla i do oboru vážení a přes počáteční nepřesnosti a problémy jsou dnes elektronické váhy běžnou součástí domácností i firem, schopné vážit s přesností 1 mikrogram a propojit se s počítačem nebo tiskárnou. I když doma na mikrogramy málokdo z nás váží, v mnoha oborech je potřeba využívat laboratorní váhy pro opravdu přesné zvážení, ať už jsou to výzkumné ústavy, lékárny nebo průmysl.

Od mikrogramů k tunám, protože zvážit musí jít vše. Malé množství léku i velká auta, náklady do lodních kontejnerů nebo zboží v kamionu. Každý z nás se už asi setkal s celní policií, která posílala nákladní auta a kamiony na váhy na vážení aut a posuzovala, zda náklad odpovídá zákonným normám. I tady je vidět pokrok a rozvoj, pro zvážení aut nebo traktorů až do 50 tun není potřeba žádné složté zařízení velikosti menšího paneláku, stačí jen rovný a pevný povrch, kam se váhy položí a auta na ně nebo přes ně najedou.

A zapomenout nesmíme ani na váhy pro běžné použití. Kuchyňské, osobní i ty v nákupních střediscích v oddělení ovoce a zeleniny. Jsou malé, přenosné, jejich nastavení a ovládání zvládne naprostý laik a ve většině případů elektronické, takže jen položíme to, co potřebujeme zvážit a hned vidíme na displeji správný údaj. Kolik je druhů, konstrukcí a designů vám nejlépe poradí specialisté na prodej vah, protože jich je opravdu hodně. A jsou i velmi chytré, umí sčítat při postupném přidávání váhy, převádět gramy na jiné jednotky i podle váhy určit počet kusů. Váha je nepostradatelný pomocník pro průmysl, obchody, lékaře, výzkumné ústavy i kuchyně. Vše, co zvážit jde, dnes na váze zvážíte. Ať je to špetka soli nebo kombajn.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *