full screen background image

Virtuálních sídel dnes využívá více než 95 tisíc tuzemských společností

Posuďte sami, zda by to nestálo za úvahu i v případě vašeho podnikání

Virtuální sídlo není rozhodně nějakým pojmem ze sci-fi literatury, nýbrž hojně využívaným způsobem umožňujícím podnikatelům zcela v souladu s platnými zákony vybrat si pro registraci jejich firmy takové místo, které jim z nějakého důvodu nejlépe vyhovuje. Musí jít samozřejmě jen o některou z těch adres, které jsou provozovateli virtuálních sídel k takovým účelům pronajímány, to je pochopitelné. Pokud se snad právě chystáte založit vlastní společnost anebo třeba uvažujete o změně sídla pro vaši stávající firmu, možná budete chtít o tomto fenoménu moderního podnikání vědět trochu víc.

 

Virtuální sídlo má už více než 20 % našich firem

To, že má už zhruba každá pátá společnost virtuální adresu a že jejich počet neustále stoupá, má jistě svoje opodstatnění. Popularita této formy podnikání roste mezi firmami podobným tempem, jako zájem o podporu z nejrůznějších dotačních programů určených k rozjezdu živnosti a není divu. S využitím služeb poskytovatelů tzv. virtuálních kanceláří je totiž spojeno hned několik nezanedbatelných výhod. K těm nejpodstatnějším patří:

  1. A) ÚSPORA NÁKLADŮZa provoz klasické kanceláře jste zpravidla nuceni měsíc co měsíc vydávat dosti vysoké částky a to jak za nájem či energie, tak i za mzdy pro personál. Toho jste zde ušetřeni a za poplatek pohybující se nejčastěji v rozmezí jednoho až dvou tisíc korun je vám zajištěno vše, co pro bezproblémové fungování vašeho byznysu potřebujete.
  2. B) ÚSPORA ČASUOrganizace vaší firemní kanceláře a to včetně personálních otázek většinou spolkne slušné množství času, který jistě dokážete využít lépe, když tyto starosti delegujete na někoho jiného.
  3. C) ZISK „DOBRÉ ADRESY“ – Pokud si zvolíte kvalitního poskytovatele vašeho sídla, získáte obvykle i nějakou zajímavou adresu v lukrativní čtvrti, která vám pomůže s budováním image a v konečném důsledku přispěje i k rozšíření vašich obchodních kontaktů.

 

95 815 společností

Šestiprocentní nárůst popularity virtuálních kanceláří v porovnání s loňským rokem aktuálně znamená, že se pod jejich křídla uchýlilo již 95 815 našich firem, což je zhruba pětina jejich celkového počtu. Pokud jde o nově zakládané společnosti, zde se tento podíl blíží již téměř třiceti procentům. Důvody tohoto trendu jsou více než zřejmé a spočívají v celkové efektivitě takovéhoto způsobu provozování byznysu. Efektivního chodu svojí firmy se snaží docílit každý rozumný podnikatel. Někdo se se snížením nákladů popasuje přesunem do některého z daňových rájů, další se snaží vytěžit maximum ze všech možných dotací, které jsou dnes podnikatelům k dispozici, a jiný hned na počátku zvolí virtuální kancelář, která je v tomto ohledu rovněž velice účinným nástrojem podpory vlastního byznysu.

 

Jako skrýš před berňákem už to nefunguje, ale…

Jednou z výhod virtuálních sídel bývalo i to, že na vás v ideálním případě vyšla kontrola z berního či jiného úřadu teoreticky tak jednou za 100 let. Týkalo se to samozřejmě hlavně Prahy, kterou si k těmto účelům vybíralo a stále ještě vybírá zdaleka nejvíce podnikatelů. Díky vysoké koncentraci firem v jednom městě či městské části zkrátka nebylo k dispozici dost úředníků, kteří by nějakou kontrolu mohli provést. Se změnou pravidel o územní působnosti jednotlivých finančních úřadů však tato „výhoda“ padla.

 

Pravděpodobnost kontrol (nejmenší a největší mezi lety 2005 – 2013)

Územní pracoviště Četnost kontrol
Praha 2 206 let
Praha 6 161 let
Praha 4 150 let
Otrokovice 12 let
Blansko 12 let
Bruntál 11 let

Výše zmiňované benefity jako je vysoká efektivita provozu a také bonus ve formě „dobré adresy“ jsou však, jak se zdá, stále dosti dobrým důvodem ke zřízení firemního sídla u některého z poskytovatelů virtuálních kanceláří.

 

Záleží i na vaší profesi

To, zda je tento styl podnikání vhodný i pro vás, pochopitelně záleží především na oboru, kterému se hodláte věnovat. Budete-li provozovat autolakovnu nebo třeba půjčovnu jízdních kol, pak z podstaty takového byznysu nějaké reálné prostory potřebujete a s virtuálním sídlem si jednoduše nevystačíte, to je zřejmé. Pokud se však míníte živit jako počítačový odborník, poradce, zprostředkovatel nějakých finančních produktů nebo něco podobného, pak to může být velmi dobrá cesta právě pro vás. Proč si podnikání alespoň trochu neusnadnit, když je úlev ze strany státu poskrovnu?

 

Přehnané obavy nejsou namístě

Čas od času se také objevují informace o tom, že firmy sídlící na virtuálních adresách bývají častějším terčem kontrol. Týká se to však zpravidla pouze takových společností, které splňují některé „rizikové předpoklady“. Jde konkrétně o to, jestli mají nějakou doložitelnou historii i příjmy, jestli jsou plátcem DPH, který často uplatňuje její vysoké odpočty a také o fakt, zda standardně komunikují s příslušnými úřady a podobně. Jde prostě o to, vyhnout se podezřelému způsobu chování, ale to platí jak pro firmy s virtuálními, tak i těmi skutečnými sídly.

 

Možná by to stálo za úvahu

Pakliže to umožňuje vaše profese a netrváte bezpodmínečně na tom, že musíte mít neustále k dispozici vlastní kancelář, pak by využití některé z jejích virtuálních variant jistě stálo přinejmenším za úvahu. Když už je řeč o reálné kanceláři, tak nějaká zasedací místnost, kterou můžete pro vaše obchodní schůzky využívat, bývá samozřejmě obvyklou součástí služeb každého solidního poskytovatele virtuálních sídel, v tom tedy taky žádný problém není.

Před tím, než učiníte první krok směrem ke zřízení nového firemního sídla, poptejte se na detaily u někoho, kdo služeb virtuální kanceláře už nějakou dobu využívá a uděláte si tak ještě lepší představu o tom, co můžete případně očekávat. Nebo snad nikoho takového neznáte?




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *