full screen background image

Víte, jaké je využití plexiskla? My ano

Znáte plexisklo? Možná ano, ale pouze jako samotný pojem. Pokud ne, tak vězte, že se jedná o polymethylmethakrylát označovaný též jako PMMA. Akrylátové sklo, jak je také mnohdy nazýváno, se vyznačuje především vynikající nárazovou odolností, tvrdým povrchem a rezistencí vůči povětrnostním podmínkám. Zároveň je typické specifickými optickými vlastnostmi. Ty se vyznačují absolutním barevným nezkreslením i v případě, že je plexisklo velmi silné. Akrylátové sklo má multifunkční využití v mnoha oblastech. Jakých? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

 

Nedílná součást letadel

Standardně tvoří plexisklo součást mnohých letadel. Vyrábí se z něj jak boční a zadní okna, tak i překryty kabin. Ty se vyznačují naprosto precizními optickými vlastnostmi. Ohýbání plexiskla je dnes na takové úrovni, že lze vyrobit okna mnoha tvarů, a to i ve značně neotřelém designu.

 

Moderní stavby se bez plexiskla neobejdou

Velmi oblíbený je PMMA také v oblasti stavebnictví. Ohýbání a řezání plexiskla umožní využití tohoto materiálu jako součást průhledových dílců na tobogánech. A co takové atiky pro benzínové pumpy? V interiéru lze z plexiskla nechat vyrobit třeba elegantní a neotřelá schodiště, případně zábrany u schodů.

 

Potravinářství a zdravotnictví

I v těchto dvou oborech se s akrylátovým sklem setkáte v mnoha podobách. Potravinářský průmysl je plexisklem doslova protkán. Boxy na potraviny, zásuvky do lednice a mnohé jiné komponenty se pro uskladnění a přenos potravin skvěle hodí. Ve zdravotnictví je součástí vybavení sanitních vozů anebo boxů pro novorozence či dalších zařízení. Právě v tomto oboru jsou tvrdost i průhlednost plexiskla nesmírně důležité.

Plexisklo hraje důležitou roli i v automobilové dopravě, strojírenství či reklamě. A kde si PMMA pořídit? Na prodej plexiskla a jeho úpravy se soustředí společnost AZ-Plastik s.r.o.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *