full screen background image

Výběr zahradnického substrátu

Na trhu je opravdu široký výběr všech možných substrátů a není úplně snadné se v nabídce zorientovat. Zakoupením toho správného substrátu pro konkrétní rostlinu si ušetříte mnoho času a starostí se sháněním specifických přísad a se samotným mícháním požadovaného složení substrátu.

  •  Klasikou v nabídkách bývá univerzální zahradnický substrát, který se vyznačuje vysokou absorpcí vody a zároveň zajišťuje dostatečné provzdušnění. Zahradnické substráty s kompostem od společnosti Fertia můžete použít k přímé sadbě květin i zeleniny, na zahradě, ve sklenících i do truhlíků. Kompost dodává rostlinám potřebné živiny a zajišťuje optimální vláhové poměry v půdě.
  •  Trávníkové substráty jsou určeny k založení vegetační vrstvy trávníků. Jedná se o vyvážené směsi kompostu a písku, které jsou výborné jak při zakládání trávníků, tak při vyrovnávání terénních nerovností.
  •  Rašelina je přírodním substrátem vhodným pro kyselinomilné rostliny. Stará se o zdravý vývoj kořenů a růst rostlin.
  •  Na trhu je k dostání také řada specifických substrátů pro balkónové květiny a pro pokojové květiny. Tyto substráty bývají obohaceny základními živinami a může být upraveno i pH substrátu dle požadavků jednotlivých druhů rostlin.
  •  Často vyhledávané jsou také substráty pro rododendrony, jež se povětšinou skládají z rašeliny a vyzrálého humusu. Díky rašelině je sníženo pH substrátu, což vyhovuje právě rododendronům.
  •  Také orchideje vyžadují speciální substráty. Ty vyžadují maximální provzdušnění a do substrátů je proto přidávána vláknitá rašelina, kůra a někdy i molitan.
  •  Substráty pro citrusy se vyznačují vyšším obsahem železa, což zamezuje žloutnutí listů. Tyto substráty obsahují velmi jemný kůrový humus, rašelinu a také písek.

V obchodech však naleznete celou řadu dalších specifických substrátů. Můžete si tak vybrat již připravenou směs vhodnou pro konkrétní rostliny. Vždy byste ale měli dbát na kvalitní suroviny a hledat detailní popis použití. Tak, aby vám květiny či zahrádka dělaly jenom radost.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *