full screen background image

Ekologická likvidace vozidel: Co se děje na vrakovišti?

Vyhodit kelímek od jogurtu do žlutého kontejneru je skvělé. Když ovšem celý život pečlivě třídíte papír, sklo a plasty, a nakonec necháte své staré auto stát někde v rohu zahrady, dokud z něj nevytečou všechny kapaliny, svou celoživotní snahu tím naprosto zahodíte. I vozidla je třeba likvidovat ekologicky.

České zákony ekologickou likvidaci vyžadují. Pokud chcete vůz vyřadit z registru, musíte na úřad přijít s dokladem o ekologické likvidaci. Tu nabízí celá řada vrakovišť, mnohdy zdarma, a někdy vám dokonce ještě zaplatí za materiál, který z auta získají. Některá vrakoviště zajistí i bezplatný odtah auta, takže opravdu neexistuje důvod, proč byste neměli své staré auto nechat zlikvidovat.

 

Jak to vidí majitel starého vozu?

Z pohledu člověka, který má zájem o zvrakování, nejde o nic složitého. O ekologické vrakování může požádat pouze majitel vozidla. Potřebuje k tomu velký technický průkaz a doklad totožnosti (OP, řidičský průkaz, pas). Většinou stačí zavolat a pak auto dovézt, případně si s vrakovištěm domluvit odtah, pokud je nepojízdné.

 

Jak probíhá autorizovaná likvidace vozidel?

Nejdříve se z auta vysají veškeré kapaliny – benzin, nafta, oleje, brzdová kapalina, kapalina do ostřikovačů apod. Právě v těch spočívá největší potíž, kdyby z auta vytekly a unikly do životního prostředí.

Následně se odmontují různé části jako palubní deska, skla, airbagy apod. Nakonec zůstane pouze karoserie, která se dále rozřeže na menší kousky. Jednotlivé materiály, mezi nimiž najdeme třeba plast, gumu či kov, se dále vytřídí či zlikvidují dle předpisů.

Na úplný závěr se vystaví protokol o ekologické likvidaci, s nímž může majitel vozidla přijít na úřad a požádat o odhlášení auta. Z vrakoviště mu vrátí také poznávací značky.

 

Pozor na správný postup

Jedině u autorizovaných vrakovišť máte skutečnou jistotu, že je vůz likvidován tak, jak to nařizuje legislativa. Například v Olomouci má autorizaci Autovrakoviště Morava se specializací na likvidaci značek Škoda, Audi, Volkswagen, Seat a BMW.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *