full screen background image

Vybíráte měnič napětí? Kvalitu poznáte snadno

Potřebujete menší elektrospotřebič, spotřební elektroniku nebo třeba přehrávač pro venkovní akce připojit k baterii, ale obáváte se kolísavého napětí? Nevíte, podle čeho vybírat kvalitní měniče napětí? Věnujte nám tři minuty svého času, a my vám ve zkratce řekneme všechno potřebné.

 

5 důležitých bodů pro výběr měniče napětí

1. Citlivá elektronika

Jestliže plánujete na měnič připojit vysoce citlivé přístroje, například termostaty, měřící techniku apod., vybírejte vždy měřič s čistou sinusovkou. Zabráníte tak poruchám a nepřesnostem.

 

2. Výběr podle baterie

Zjistěte, jaký výkon má vaše baterie. Například měnič napětí 12V 230V je určen pro připojení k bateriím s nominálním napětím 12V. Rozsah vstupního napětí u kvalitních měřičů se pohybuje od 12 d 15V kvůli kolísavému napětí v baterii. Tu o napětí 24V k nim ale nepřipojíte a platí to i naopak.

 

3. Napájení asynchronních motorů

Frézky, malé soustruhy, oběhová čerpadla nebo okružní pily vyžadují vždy nákup měniče s napětím, který má 6x až 8x vyšší trvalý výkon, než je uveden jako provozní příkon daného spotřebiče. Poddimenzovaný měnič totiž ani zdaleka nevydrží tak dlouho, jak byste si přáli, a ani reklamace v záruční lhůtě vám nepřinese úspěch. S ohledem na několik ušetřených stokorun se to opravdu nevyplatí.

 

4. Spotřebiče se spínaným napájecím zdroje

Zní to odborně, ale ve skutečnosti sem patří všechny počítače, notebooky, nabíječky, servery atd. Zde je pravidlo výběru jednoduché: vybraný měnič napětí by měl mít vždy dvojnásobný trvalý výkon oproti hodnotě výkonu spotřebiče. V takovém případě se můžete těšit z dlouhé životnosti měniče, kterou nerozhází ani vysoké teploty a letní dovolené, kdy mnoha jiným měničům o výkonu 150W nebo 200W začíná velmi rychle docházet dech.

 

5. Lednice a mrazáky

Ne, tady se při nákupu vážně šetřit nevyplatí. Třeba pro lednici s příkonem podle dokumentace 100W nedoporučujeme nic menšího než měnič napětí s trvalých výkonem alespoň 2000W. Opět jde o záruku dlouhé životnosti a bezproblémového provozu.

 

Dobrá rada na závěr: V popiscích měničů napětí často najdete formulaci „trvalý výkon“ následovaný číslovkou. Tato hodnota udává maximálně doporučený trvalý výkon a nikoli doporučenou hodnotu pro každodenní provoz. Provozováním měniče na hranici životnosti výrazně zkracujete dobu jeho použitelnosti a navíc budete obtěžování hlukem neustále běžícího ventilátoru zajišťujícího chlazení přístroje. A to je v uzavřených prostorách často velmi nepříjemný problém!
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *