full screen background image

Zdařilý stavební projekt: Rakouské gymnázium v Praze

Den 1.září 2015 se stal díky třebíčské DELTĚ pro učitele i studenty Rakouského gymnázia v Praze výjimečný, neboť ho odstartovali ve zcela nové budově. Na jejím vzniku se podílela společnost DELTA Projektconsult s.r.o., jenž má zejména v Rakousku bohaté zkušenosti s výstavbou objektů z oblasti školství a právě třebíčská DELTA na tomto projektu znovu potvrdila, že i ona, umí držet garance termínu i u tak rozsáhlého objektu přesně na den. Kolaudace včetně plného zahájení provozu proběhla ve stanoveném termínu. Vždyť otevření se zpožděním, i kdyby jen jednoho měsíce, by zcela postrádalo veškerý smysl.

Soukromé Rakouské gymnázium v Praze je šestileté, určeno je pro studenty ve věku od 12 – 20 let a vzniklo v roce 1991. Dosud sídlilo v prozatímních pronajatých prostorech a tam se studenti a jejich učitelé  nacházeli až do června 2015. Na konci srpna se konečně vše změnilo k lepšímu, neboť se všichni mohli přestěhovat do nové krásné budovy v Modřanech.

Rak.gymnázium_exteriér_boční pohled_0345

Nový areál Rakouského gymnázia vyrostl v průběhu dvou let a zaujímá více než 11 000 m2. Skládá se z hlavní 3-podlažní budovy, tělocvičny, víceúčelového hřiště a rovněž běžecké dráhy. Erik Štefanovič k projektu na úvod prohlašuje: „Již při vstupu do této školy člověka napadne, že při jeho vzniku se pamatovalo na vše, co je pro kvalitní a klidnou výuku studentů zapotřebí. Od rušné ulice dělí areál školy opravdu vysoký travnatý val (na jeho vytvoření se využilo zeminy, která vznikla při výstavbě zdejší  tělocvičny). Součástí  školního prostoru je i běžecká tartanová dráha, doskočiště a víceúčelové hřiště. Přímo u budovy se nachází praktická odpočívadla. Pokud pojedete do školy na kole, může si ho nechat uzamčené hned u školy, nechybí také  parkoviště pro osobní automobily. Samotná budova gymnázia spíše připomíná vysokoškolský standard, jelikož v přízemí naleznete například reprezentativní aulu a rovněž knihovnu s terasou, dále sborovnu či jídelnu, která je víceúčelová – může sloužit třeba jako multifunkční sál, lze ji také rozdělit na dvě části, přičemž ta menší se dá využít jako hudební nebo zasedací místnost“. V patrech se nacházejí jednotlivé učebny. Velmi dobře jsou pro praktickou výuka vybaveny učebny chemie a také biologie. Nechybí chemická laboratoř či moderní počítačová učebna. Stropy v učebnách jsou samozřejmě akustické. Celá budova je vybavena úsporným LED osvětlením.

Celodřevěná moderní tělocvična

Velkou raritou je celodřevěná moderní tělocvična, jež je z velké části pod úrovní terénu. Štefanovič opět doplňuje:  „Tělocvična stojí na břidlicovém podloží, při její výstavbě se stavaři setkali se spodní vodou, vodorovné a svislé podzemní konstrukce se musely řádně zaizolovat. Má chytře vyřešen přístup dostatečného světla. Do tělocvičny prochází světlo střešními okny. Střecha tělocvičny je zelená a samozřejmě bezúdržbová a fasádními okny těsně pod střechou. Dostatku světla v prostoru celé tělocvičny napomáhají i žebřiny. Vytvářejí unikátní optickou stěnu, která zabrání prolétnutí míče do přilehlých místností s nářadím, ale současně propouštějí celkem dostatek světla. V tělocvičně je hřiště na házenou, volejbal či na moderní badminton. Celá tělocvična je ze dřeva, stropy nevyjímaje.“

Rak.gymnázium_tělocvična_strop, okna_m0308

DELTA je v České republice známa tím, že dokáže dodržet dohodnuté termíny při realizaci výrobních hal, kancelářských prostor, firemních centrál. Rovněž je specialistou na opravdu detailní projekci a propracovaný systém výběrových řízení, díky kterým dokáže snižovat náklady koncovým investorům při výstavbě firemních centrál, administrativních zázemí apod. Právě tato garance termínu kolaudace, zahájení provozu a následné otevření byly také důvodem, proč si ji investor vybral.

Stavby pro školství jsou mimořádně citlivé na dodržení dohodnutých termínů výstavby, neboť stěhování do nové budovy bylo možné většinou pouze v období letních prázdnin, kdy je škola uzavřena. Proto u nich je kladen zvýšení důraz na řízení a koordinaci přípravy včetně bezchybné realizace a organizace stavby. U Rakouského gymnázia se tohoto významného úkolu zhostila třebíčská společnost DELTA Projektconsult, jejíž mateřská firma má v domovském Rakousku se školskými budovami víceleté zkušenosti. Její činnosti zahrnovaly organizaci výběrového řízení včetně vnitřního vybavení (školních pomůcek nebo hudebních nástrojů apod.), řízení procesu výstavby, kontrolu kvality (zejména v oblasti geotechnického dozoru či řízení nákladů. Velkou předností firmy DELTA byla u tohoto mezinárodního projektu také bezproblémová komunikace s investorem v německém jazyce, která je v DELTĚ hlavním jednacím jazykem.

Erik Štefanovič, hlavní jednatel české DELTY závěrem dodal: „Projekt rakouského gymnázia je hodně inspirativním příkladem státní podpory vzdělávání občanů žijících v sousední zemi a respektu k nastupující generaci“. Význam stavby byl dobře patrný už při jejím slavnostním otevření, jehož se účastnili česká i rakouská ministryně školství a rovněž rakouský velvyslanec.

Rak.gymnázium_exteriér_pohled ze předu_vstup_m0331

Více o službách a produktech společnosti DELTA se dozvíte zde:
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *