full screen background image

Čím vším profesionálové měří? Znají víc než posuvná měřidla

Doma vám postačí pravítko, možná krejčovský metr nebo svinovací metr. Víte však, jaké všechny nástroje používají pro ověřování rozměrů v profesionálních dílnách a průmyslu? Pojďme si udělat malou exkurzi. A nejlepší na tom je, že si stejné nástroje můžete domů pořídit i vy.

Začneme zřejmě od těch nejpopulárnějších.

 

Posuvná měřidla se používají nejčastěji v digitální podobě

Nezbytnou výbavou každého, kdo potřebuje měřit, jsou klasická posuvná měřidla. Možná jste s nimi pracovali už ve školní dílně. Na měření většiny výrobků jsou skutečně ideální, rozměr zjistíte rychle. Kromě toho jsou velmi odolná, když si vyberete modely z nerezové oceli, přežijí s vámi dlouhá desetiletí.

Jelikož modernizace ovlivňuje snad všechny oblasti, také měření se dnes řeší digitálně. Digitální posuvná měřidla jsou na používání ještě rychlejší, protože z nich rozměr nemusíte odečítat, ukážou vám ho sama. Také tím minimalizují riziko lidské chyby. Nehrozí, že se přehlédnete.

 

Pro malé rozměry jsou nezbytné mikrometry

Měřidlům určeným pro velmi malé rozměry se říká mikrometry. Využívají se třeba v zámečnických dílnách a všude tam, kde jde o každý mikrometr, měří totiž zpravidla s přesností 0,01 mm.

Aby se při pracování s výrobky takových mini rozměrů zamezilo jejich poškození, bývají mikrometry opatřeny řehtačkou spojenou s mikroskopickým šroubem pomocí pružné spojky. Tím se zajišťuje stejný tlak a zamezuje poničení dotykových ploch.

 

Mají i další pomocníky

Ne vždy vám měřidla ukazují rozměr výrobku. Setkáte se třeba i s úchylkoměrem, který zobrazuje odchylku od požadovaných rozměrů. Dále jsou typické kalibry, jež pouze ukazují, zda výrobek odpovídá, nebo neodpovídá zadaným rozměrům.

Prostě a jednoduše, ve většině výrobních odvětví platí známé pořekadlo „Dvakrát měř, jednou řež.“ Na rozměry se proto musí dbát s velkou pečlivostí.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *