full screen background image

Jak se správně starat o restaurační ubrusy?

Pořídili jste nové ubrusy do restaurace a přemýšlíte o tom, jak je správně vyprat a udržet v co nejlepší kondici po dlouhou dobu? Máme pro vás pár tipů, jak na čištění ubrusů, prostírání i dalších kousků, které zdobí restaurační stoly.

Než se pustíte do praní, zjistěte, z jakého materiálu je ubrus nebo prostírání vyrobeno. S největší pravděpodobností se bude jednat o bavlnu nebo polyester, ale abyste měli jistotu, raději se podívejte na štítek, kde jsou tyto informace uvedené.

Jestli zvolíte domácí automatickou pračku nebo pošlete ubrusy do čistírny, je jen na vás. Každopádně, než se pustíte do praní, nejprve zbavte ubrusy všech hrubých nečistot.

 

Praní bavlněných a polyesterových ubrusů v automatické pračce

Při praní v automatické pračce dbejte především na to, aby nebyl buben pračky přeplněný, pokud je buben přeplněný, ubrusy se správně nevyperou. Do pračky přidejte vhodný prací prostředek, který dávkujte dle pokynů výrobce.

Na pračce vyberte vhodný program a teplotu do 40 °C, pokud perete polyesterový ubrus, volte spíše šetrnější programy a nižší otáčky volte i při ždímání. U bavlněných ubrusů můžete použít aviváž, která vám usnadní žehlení. Při praní polyesterových ubrusů však nepoužívejte aviváž, mohly by se poškodit vlákna ubrusu. Po vyprání nechte ubrusy usušit na sušáku nebo v sušičce.

 

Ruční čištění prostírání na stůl

Prostírání obvykle bývá vyrobeno ze syntetických materiálů. Není proto vždy vhodné je prát v automatické pračce. Často je také potřeba před praním odstranit z něj skvrny od jídla nebo třeba vosku. Prostírání obvykle bývá silně znečištěno, protože je jeho úkolem chránit před znečištěním ubrus.

Při ručním čištění postupujte podle doporučeného postupu:

Prostírání zbavte hrubých nečistot. Pokud není prostírání moc znečištěné, nemusíte ho namáčet.

  • Očistěte ho vlhkou utěrkou, na kterou přidáte pár kapek čisticího prostředku. Celý povrch prostírání vyčistěte.
  • Vezměte si čistou utěrku, namočte ji v čisté vodě a znovu otřete.
  • Pomocí papírové utěrky otřeme dosucha.

Pokud jsou skvrny odolnější, vyčistěte prostírání v teplé vodě. Do vhodné nádoby napusťte teplou vodu a přidejte prací prostředek. Prostírání nechte pár minut namáčet a pak ho pomocí houbičky jemně vyčistěte. Zbytky pracího prostředku vymyjte pomocí tekoucí vody. Nakonec pomocí papírových utěrek vysajte přebytečnou vodu.

Žehlení ubrusů a prostírání

Bavlněné ubrusy žehlete z rubové strany při teplotách do 200 °C a můžete použít i napařovací žehličku. Ty polyesterové ubrusy žehlete z rubové strany při teplotě do 150 °C.

Samozřejmostí každé restaurace jsou spokojení hosté, proto nechte raději čištění a praní ubrusů profesionálům, kteří vám ušetří drahocenný čas, který poté můžete věnovat ke vyšperkování menu. Spolu s ubrusy můžete do čistírny poslat i rondony šéfkuchařů nebo také pracovní oblečení servírek a číšníků. Nezapomínejte ani na dezinfekci podsedáků a dek, které přicházejí do přímého kontaktu s hosty.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *