full screen background image

Mezinárodní výměnu zkušeností přinesla konference BIM a digitalizace ve stavebnictví v Bratislavě

Již po šesté diskutovali přední odborníci na BIM v Bratislavě. Tentokrát však díky epidemiologické situaci v Evropě přesunuli organizátoři tuto mezinárodní konferenci ze sálu na internet. Díky tomu se online formou setkalo 13 speakerů, kteří minulý týden ve čtvrtek ve třech tematických blocích hovořili o Building Information Modeling. Díky virtuální formě sledovalo tuto konferenci 180 účastníků ze svých kanceláří či domovů. Organizátorem bylo tradičně vydavatelství Eurostav, jež organizuje tuto mezinárodní konferenci pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Cílem konference je mezinárodní výměna zkušeností a podpora osvěty tématu BIM mezi odbornou stavební veřejností. Že se tuto vizi daří naplňovat, potvrdil i Erik Štefanovič, jednatel DELTA Slovensko, který spolu se svým kolegou Martinem Mišúnem zahájil první blok konference pod názvem: Propojení účastníků stavebního procesu do jednoho (BIM) celku. „Naším cílem bylo zdůraznit pohled na BIM nejen z hlediska informací a prostorového modelu, ale také významného přínosu v efektivitě řízení BIM projektu. Proto naše přednáška byla pojmenována trochu netradičně BIM v 3C (Cooperation, Communication a Coordination), abychom upozornili na výraznou změnu ve spolupráci, komunikaci a koordinaci stavebního projektu v BIM. Tuto změnu jsme prezentovali na základě praktických zkušeností rozsáhlého BIM projektu, jež momentálně zahrnuje čtrnáct budov a osmdesát čtyři BIM modelů. Úspěšně jej koordinuje projektový tým, v němž pracuje přes osmdesát odborníků ze čtyř zemí, mluvící čtyřmi různými jazyky.“

Mezi další speakery, kteří hovořili o projektech zpracovaných formou BIM v z pohledu stavební realizace a praxe byl například Jaroslav Synek ze společnosti Metrostav, jež zkonstatoval, že nedostatečné využívání digitalizace je důvodem stagnující efektivity stavebních procesů. Tomáš Minka ze společnosti BIM.POINT ČR otevřel otázku digitálního dvojčete a Roman Hajtmanek z Fakulty architektury STU v Bratislavě zdůraznil význam sledování uživatelů prostor pro správu budovy. Ve třetím bloku věnovaném efektivitě práce v BIM přiblížil Theodor Sansakrit Strohal ze společnosti STRABAG způsoby, jak urychlit digitální strategii a transformaci BIM. Koncepci zavádění BIM v ČR přiblížil na příkladech z praxe Petr Matyáš z odborné rady spolku czBIM a poslední prezentace patřila Zofii Feliksinské ze společnosti HB Reavis Slovakia, jež zdůraznila nutnost nastavit si na začátku BIM projektu pravidla a požadavky jednotlivých stran z pohledu developer – architekt – projektant.

„Nejvíce si na konferencích tohoto formátu vážím prostoru pro odborné diskuze, a to jak zkušených projektantů a architektů, tak samotných zhotovitelů, dodavatelů, facility managerů. Mám možnost slyšet také názory rozhodujících subjektů a akademiků. Diskutujeme jak zkušenosti z reálné praxe, tak své očekávání, pojmenováváme překážky, výzvy, ale také formujeme vize do budoucna a společně tak posunujeme tento revoluční nástroj v českém a slovenském stavebnictví vpřed“, dodal závěrem Erik Štefanovič, jednatel DELTA Slovensko, která se stala letošním hlavním partnerem této konference.

 

DELTA Group ČR
Delta Projektconsult s.r.o.
Hlaváčkova 1334/19
150 00  Praha 5 – Košíře
mail:     office@delta-group.cz
web:      www.delta-group.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *