full screen background image

Nevíte si rady, který zdroj je ten pravý?

Sháníte špičkový spínací zdroj, měnič, nabíječku, případně zdroj proudový? Pak už hledat nemusíte. Taiwanský výrobce Mean Well je přední značkou na světovém trhu. V tomto oboru zaujímá více než 22% objemu výroby na celém světě. Léty prověřené výrobky vynikají nejen svou kvalitou, ale také dlouhou životností a funkčností. Právě z těchto důvodů jsou zdroje MeanWell tolik oblíbené a svůj podíl na trhu neustále navyšují.

Nevíte si rady, který zdroj je pro vás ten pravý? Rozdíl mezi spínacím zdrojem a proudovým zdrojem je však zcela zásadní. Zjednodušeně řečeno – spínací zdroj, neboli zdroj konstantního napětí, se označuje jako C.V. Jde o zkratku slov constant voltage. C.V mají konstantně vysoké napětí, například 12V, a proud tak dodávají přímo úměrný zátěži na výstupu. Takto přesně fungují akumulátory, baterie. Kdežto proudový zdroj, označovaný jako zdroj konstantního proudu se zkratkou C.C, vycházející ze slov constant current, je udržující konstantní proud – například 700mA. Napětí je přímo úměrné zátěži na výstupu. Tento zdroj je nejvíce rozšířen v oblasti svítidel, konkrétně v dnes nejpoužívanější technologii osvětlení LED. Na proudový zdroj ještě můžeme navázat pseudo C.C zdroji, jakými jsou nabíjecí systémy. Mezi ně se řadí například zálohové systémy s nabíječkami akumulátorů. Nabíjecí systémy v závislosti na úrovni nabití akumulátoru, tedy jeho zátěži, zvyšují napětí a zároveň snižují proud a naopak.

Dotazy na zdroje MeanWell jsou nejčastěji směřovány na rozdílné označení vstupního napětí na specifikačním listě, kde je jeho hodnota 88~264 VAC, zatímco na štítku napájecího zdroje je uvedena hodnota 100~240 VAC. Tento jev vzniká během procesu ověřování bezpečnosti. Testovací agentura použije pro provedení zkoušky přísnější normu ± 10% (IEC60950 používá + 6%, -10%) rozsahu vstupního napětí označeného na napájecím zdroji. Díky tomu zdroj pracuje v širším rozsahu vstupního napětí. Hodnota je poté taková, jak je uvedeno na specifickém listě. Užší rozsah vstupního napětí, který je vyznačený na napájecím zdroji, splňuje testovací standard bezpečnostní regulace. Testováním se tak ujistí, že uživatelé správně vkládají vstupní napětí. Z toho důvodu je na štítku napájecího zdroje MeanWell uvedena tato hodnota.

Náš e-shop se zdroji Mean Well a jeho příslušenstvím v současné době nabízí více než 4500 položek. Jsme tak největším distributorem značky Mean Well v České republice. Díky tomu vám dokážeme nabídnout široký sortiment za nejnižší ceny na trhu. Pokud potřebujete poradit s výběrem, případně cokoliv dovysvětlit, nebojte se ozvat naším odborníkům. Veškeré kontakty naleznete na adrese Eshop-meanwell.cz.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *