full screen background image

Osvětlení tří ostrovů unikátním systémem CityTouch

Na španělském ostrově Tenerife, který je součástí Kanárských ostrovů, se nachází jeden z nejvýznamnějších světových přístavů Santa Cruz de Tenerife. Díky své strategicky výhodné poloze slouží jako pojítko mezi Evropou, Amerikou a Afrikou.

Uprostřed noci opouští přístav San Sebastian de La Gomera poslední trajekt mířící na ostrov La Palma. Policisté uzavírají všechny vjezdy do doků, zatímco přístavní dělníci a návštěvníci postupně opouštějí nástupní prostor. Sotva půl hodiny poté se světla v přístavu ztlumí na minimální úroveň. Z důvodu úspory energie zůstanou takto ztlumená až do příjezdu další lodě. Nikdo z pracovníků kvůli tomu nemusí zůstávat zbytečně dlouho vzhůru. Operátor osvětlení naprogramoval tento režim již o několik dní dříve ze své kanceláře v přístavu na ostrově Tnerife.

 

Jednoduchý proces ovládání osvětlení

Od roku 2013 využívá přístav ke vzdálenému řízení osvětlení na třech samostatných ostrovech Tenerife, La Gomera a El Hierro jednotný software Philips CityTouch. Santiago Yanes, operátor osvětlení, má na starosti obsluhu a provoz CityTouch v rámci všech tří přístavů. Od začátku byl všestranností a jednoduchostí použití produktu Philips CityTouch nadšen: „Hned první den jsem byl z použití CityTouch opravdu překvapen. Mám přístup k informacím o každém jednotlivém svítidle v našich přístavech, mohu řídit úroveň osvětlení v reálném čase nebo je naprogramovat měsíce dopředu z libovolného počítače. City Touch mi umožňuje dělat práci, kterou potřebuji a navíc se jedná o produkt se zárukou Philips.“

 

Maximální úspora energie kliknutím myši

Vedoucí pracovníci přístavu dlouho hledali způsob, jak zajistit snížení spotřeby energie v rámci celého přístavu, čímž by také došlo ke snížení negativního dopadu na životní prostředí. „Od začátku bylo jasné, že chceme přejít na LED technologii,“ vysvětluje Javier Mora, ředitel přístavu na Tenerife. „Testovali jsme různé značky a produkty, ale žádné z nich nenabízely tak vynikající výsledky jako společnost Philips. To nám v současnosti potvrzují také účty za elektřinu,“ dodává Mora s úsměvem.

Santiago Yanes zdůrazňuje, jak obtížné je nalézt systém řízení osvětlení exteriéru, který by vyhovoval požadavkům a potřebám přístavního orgánu: „Strávili jsme spoustu času hledáním systému, který by nám adekvátně umožňoval řídit venkovní osvětlení. V tomto ohledu představuje CityTouch ideální řešení.“ Kombinace LED svítidel a technologie CityTouch značky Philips umožnila snížit spotřebu elektrické energie až o 60 %, prodloužit životnost svítidel a snížit tak náklady na údržbu na minimum.

 

Flexibilní a snadno ovladatelné uživatelské rozhraní

„Nyní už nemusíme provádět kontroly jednotlivých svítidel v přístavu,“ vysvětluje Yanes. „Dojde-li u některého ze svítidel k selhání, systém Philips CityTouch mi okamžitě pošle e-mail s oznámením, které svítidlo selhalo a proč. Díky tomu je proces údržby a instalace nesrovnatelně rychlejší. Nejlepší ze všeho je,“ dodává Yanes, „že prostřednictvím CityTouch můžeme ovládat nejen nová LED světla, ale také doposud nevyměněné sodíkové výbojky.“

Další nespornou výhodou systému Philips CityTouch je flexibilní a velmi jednoduché ovládání uživatelského rozhraní, které umožňuje operátorům v rámci jednoho zařízení řídit všechny světelné body venkovního osvětlení, ať už je konvenční nebo využívá LED technologii.

 

Noční obloha a důraz na životní prostředí

Od roku 2008 realizoval přístavní orgán Santa Cruz de Tenerife řadu investičních projektů na modernizaci přístavů El Hierro, La Gomera i Tenerife. Díky těmto projektům dochází ke zvyšování efektivity, snižování negativního dopadu na životní prostředí a poskytování lepších služeb. Javier Mora vysvětluje: „V přístavech představuje osvětlení stěžejní prvek. K efektivnímu způsobu práce potřebujeme osvětlení, které nám umožňuje dělat práci, kterou potřebujeme v době, kdy potřebujeme.“

Deklarace práv UNESCO pro budoucí generace uvádí, že viditelnost noční oblohy je nedílnou součástí společného dědictví všech občanů a budoucích generací. Díky kombinaci LED svítidel a softwaru CityTouch od společnosti Philips Lighting byl přístavní orgán schopen eliminovat prakticky veškeré světelné znečištění v přístavech v souladu se španělskou legislativou a tzv. „nebeským zákonem“. Společnost Philips Lighting tak sehrává důležitou úlohu na cestě ke zlepšování životního prostředí a zvyšování efektivity.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *