full screen background image

Plánujete rekonstrukci nebo novostavbu? Vsaďte na sádrokarton!

Jednoduchý a přesto efektní a funkční je sádrokarton a konstrukce z něj. Díky jeho variabilitě s ním dokážete v bytě či domě cokoli, co si usmyslíte, od příček a předělů až po stropy a klenby.

Sádrokarton je relativně nový materiál, i když systém vrstvení desek vynalezl a patentoval Augustine Sackett už v roce 1894. Od roku 1930 se sádrokarton vyráběl průmyslově jako stavební materiál, který si velmi rychle získal oblibu jak pro rekonstrukce, tak stavby všeho druhu. Jsou to vlastně dvě kartonové desky, mezi kterými je lisovaná sádrová hmota. Je lehký, pevný, má dlouhou životnost, dobře se řeže na potřebné rozměry a umožňuje rychlou a přesnou montáž. Desky mohou být i impregnované a vhodné do vlhkých prostor, v protipožárním provedení nebo perforované jako zvuková izolace, problém není ani výroba desky do oblouku. I proto má správná montáž sádrokartonu svá úskalí a je dobré si vše předem rozmyslet, spočítat a nakreslit. Ideální je mít připravený projekt a přesně vědět, co a kam je potřeba použít a jak namontovat, aby se dosáhlo požadovaných výsledků.

V bytech je rekonstrukce jednodušší, nejčastěji se řeší změna dispozic bytu, na kterou je sádrokarton vzhledem ke své minimální váze vhodný a nenaruší jakkoli statiku. Je tak možné z něj postavit příčky a vytvořit například nový pokoj předělem jednoho stávajícího. U bytů se nemusí řešit základy či špatná izolace domu, naopak právě u rodinných domů staršího typu i novostaveb je dobré si vše předem zjistit a rozmyslet. Vyhnout se problémů nebo řešit ty, které už nastaly, pomůže profesionální izolace základů proti vlhkosti. Pronikající voda, která se následně šíří zdmi po celém objektu, není nic, co by si kdokoli přál ve svém domě mít a tak je potřeba myslet u novostaveb na prevenci a pokud už přeci jen problém vznikl, řešit ho pokud možno co nejdříve.

Rekonstrukce i nové stavby jsou vždy trochu náročné na čas i každodenní fungování a zároveň se těšíme na výsledek a příjemnější podmínky k bydlení. Přesto bychom však neměli nic uspěchat a především přípravy a plánování důkladně rozvrhnout, abychom se vyhnuli případným problémům.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *