full screen background image

Proč v létě rozhodně nedojíždět zimní pneumatiky?

Provozování osobního automobilu je často poměrně drahá nezbytnost. Není tedy divu, že se mnozí řidiči snaží ušetřit doslova prakticky kdekoliv. Oblíbenou technikou je především dojíždění zimních pneumatik během letních měsíců. Jaká v sobě skrývá rizika?

Česká legislativa tomuto postupu v podstatě nijak nebrání. Zimní pneumatiky mají totiž minimální hloubku dezénu 4mm, zatímco ty letní pouhých 1,6 mm. I to možná svádí leckteré řidiče k domněnce, že letní jim budou bohatě stačit. Tak jak to tedy je?

 

Jaký je rozdíl mezi zimními a letními pneumatikami?

  • složení pryžové směsi
  • konstrukce a design běhounu

Pojďme se na tyto dvě věci podívat podrobněji. Pryžová směs určená do zimních měsíců dosahuje nejlepších výkonů při -15 °C do +7 °C, což je běžné rozmezí klasické středoevropské zimy. Letní pneumatiky se naopak tetelí až při +15 až +45 °C. Zimní pneumatiky proto zkrátka nemohou být v létě 100% spolehlivé a zároveň se rychleji opotřebovávají.

Ještě větší rozdíl je v běhounech. Zatímco ty zimní mají hustou síť lamel pro lepší prořezání se sněhem a naopak méně obvodových drážek, letní pneumatiky se zabývají spíše lepším odvodem vody, brání aquaplaningu a maximalizují kontakt s vozovkou. Navíc jsou bezpečné i při vyšších rychlostech včetně jízdy v zatáčkách.

 

Zimní pneumatiky v létě mohou znamenat průšvih

Pojďme se teď podívat na horší vlastnosti zimních pneumatik v létě. Začneme hned brzdnou dráhou.

Podle oficiálních testů mají zimní pneumatiky na letní suché vozovce až o 10 % delší brzdou dráhu, na mokru pak o 45%. Jsou také o 20 % náchylnější k podélnému aquaplaningu a mají o 12 % nižší přilnavost. Navíc se mnohem rychleji (cca o 20 %) opotřebovávají, a to nemluvíme o zhoršené stabilitě zejména ve vyšších rychlostech a vyšší spotřebě paliva.

 

Tipy pro větší výdrž pneumatik

Kupovat každý rok dvě sady pneumatik se může pěkně prodražit. Většinou to ale vůbec není nutné, stačí se o ty stávající dobře starat. Začít můžete už u správného skladování, které se liší podle toho, jestli jsou gumy opatřeny ráfkem nebo ne. Pomůže také pravidelné obměňování pozic pneumatik na autě a správné nahuštění. Přečtěte si podrobný článek jak prodloužit životnost pneumatik a zapomeňte na rizikové dojíždění zimních pneumatik v létě. Malá cenová úspora vám za hazard se zdravím a bezpečím vás i celé vaší rodiny za to určitě nestojí.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *