full screen background image

V Praze do konce příštího roku přibude 450 tisíc m2 kanceláří

Loňský rok byl, co se týče nových kanceláří v Praze, podprůměrný, v letošním a příštím se proto deficit administrativních prostor musí vyrovnat. Na letošek je naplánována výstavba 171 000 m2, v roce 2018 by to mělo být dokonce 272 000 m2. Tak vysoký přírůstek kanceláří pražský trh nezaznamenal od let 2007 a 2008.

Po kancelářích v Praze je vysoká poptávka, volných je jich pouze 10,6 %, což je nejméně od roku 2009. Největší zájem o ně mají mezinárodní společnosti ze sektoru IT, profesionálních služeb a farmacie. Loni si firmy předpronajaly celkem 41 000 m2, letos už se číslo vyšplhalo na 51 000 m2, a to je teprve červenec. Nárůst zájmu během dalších let je zcela jistý.

Developeři už pracují na nápravě nedostatku

Developeři se ze všech sil snaží nasytit trh, avšak už teď je jasné, že i po dokončení letošních projektů bude poptávka po kancelářích stále vyšší než nabídka. Do budování moderních administrativních center se naplno pustily například slovenské finanční skupiny Penta a HB Reavis, často jsou ovšem brzděny schvalovacími procesy trvajícími i několik let. Z tohoto důvodu jsou oblíbené především brownfieldy, tedy nevyužívaná území připravená pro domácí i zahraniční investory.

Již nyní je mnoho projektů ve výstavbě

Postupně se mění třeba rozsáhlý brownfield ve Vysočanech nebo holešovické Bubny. Nová administrativní centra vhodná pro pronájem kanceláří však rostou téměř po celé Praze.
Na Pankráci téměř vedle stanice metra Pražského povstání vzniká administrativní budova Prime Office Building s 7 200 m2 kancelářských prostor v sedmi patrech. Budova je atypická celoprosklenou fasádou, zdobí ji měď, dřevo i travertin. Kanceláře zde budou k dispozici od třetího kvartálu příštího roku.

Prosklenou fasádou se může chlubit i Visionary – budova s půdorysem písmene H situovaná v Holešovicích. Půjde o vůbec první kancelářskou budovu v ČR s běžeckou dráhou na střeše, přilehlé je i sportovní hřiště. Vzhledem k tomu, že se nachází na rohu rušných ulic Argentinské a Plynární, zde navíc každá firma bude vidět. V sedmi podlažích nabídne 22 400 m2, kanceláře budou k dispozici od začátku roku 2018.

Další budovou ve výstavbě je Trimaran hned u stanice metra Pankrác. Půdorys má tentokrát do písmene E a nabídne 18 000 m2 kanceláří. Za zmínku stojí precertifikace LEED Gold dokazující vysokou energetickou a environmentální úspornost stavby. Patří k těm, co mají být dokončeny ještě letos, kanceláře budou k dispozici od posledního čtvrtletí 2017.

Z dalších projektů ve výstavbě lze jmenovat moderní Palmovka Open Park v Libni, komplex Rustonka na Karlíně či nádhernou budovu Butterfly s půdorysem motýlích křídel. Informace o dalších kancelářích k nastěhování v letech 2017 a 2018 lze dohledat na webu www.pragueoffices.com.

 
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *