full screen background image

Váháte s geometrií kol? Odklad může vést ke vzniku celé řady potíží

Geometrie kol patří mezi nejvíce podceňované servisní úkony a velká spousta řidičů ji ignoruje, což může dát vzniku celé škále problémů. Situací vyžadujících zkontrolování geometrie je mnohem více, než byste čekali.

 

Kdy kontrolovat geometrii

Geometrii kol byste měli podstoupit alespoň jednou ročně v rámci preventivní návštěvy servisu. Mohou vás však potkat situace, při kterých budete muset akutně zkontrolovat seřízení sbíhavosti. Kupříkladu budete-li součástí dopravní nehody, a to i v případě, že se nebude jednat o nějaké výrazné poškození vozidla. Klidně postačí naráz do obrubníku, sjetí z krajnice nebo jakýkoliv naráz do menší překážky.

Samozřejmostí by měla být také kontrola geometrie auta při přezouvání pneumatik nebo při rozsáhlých úpravách přední nápravy. Dále dbejte zvýšené pozornosti, pokud volat zůstává vytočen i při jízdě na rovné ploše, vychyluje se či táhne k jedné straně nebo v případě, že se volant po zatočení nevrátí do středové polohy. V poslední řadě při koupi nového vozu nezapomeňte zkontrolovat, co se kol týče, mimo hloubku dezénu pneumatik také geometrii kol.

 

Problémy spojené se špatnou geometrií

Pouze malé narušení geometrie může vést ke vzniku celé řady problémů počínaje nízkou životností pneumatik, zhoršeným řízením vozidla, nižším výkonem, vyšším valivým odporem, méně plynulou jízdou, zbytečnými výdaji za časté měnění pneumatik a vyšší spotřebu, horší stabilitou vozidla a konče celkově horší optimalizací.

Korekce geometrie má za cíl maximalizovat komfort řidiče a minimalizovat amortizaci. Správná geometrie by měla odpovídat své původní konstrukci, neboť tak byla navržena a seřízena před tím, než opustila výrobní závod.

Větší povědomí o důležitosti kontrol geometrie kol se hodí z již mnoha výše zmíněných důvodů. Na paměti bychom měli mít hlavně to, že jistota a prevence se prostě vyplácí.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *