full screen background image

Venkovní velkoformátová dlažba nabízí nejen neotřelý design

Zpevnění ploch patří mezi jakési nepsané povinnosti, jak u rodinných domů, tak i ve veřejných prostorách. Základem především míst s velkou rozlohou nemohou být pouze malé betonové dlaždice. I proto se vyplatí vsadit na velkoformátovou dlažbu, která dokáže nabídnout jednak originální vzhled se vším všudy a jednak je z pohledu své pokládky maximálně ekonomická. My se proto na velkoformátovou dlažbu zaměříme a pokusíme si odpovědět na několik otázek, které se jejího pořizování týkají. Upozorníme na designovou stránku věci a zaměříme se na pokládání a případné spárování ploch. Nezapomeneme ani uvést, na jaká místa se tento typ dlažby hodí, a v neposlední řadě upozorníme na její povrchy i konkrétní variace od nejznámějšího výrobce v České republice.

 

Vzhledově stoprocentně nadchne

Jakékoli venkovní zpevněné plochy musí zaujmout. Jdete-li po náměstí, které je pokryté fádním typem dlažby, s největší pravděpodobností budete dále zahledění do svých myšlenek a nic vás neuchvátí. V současné době, kdy je možné kombinovat jednotlivé velké formáty dlažby, je to škoda. Moc hezky vypadají jak jednotlivé kropenaté variace, tak třeba i pruhy, kdy se střídají světlé a tmavé odstíny dlažby. Šikovnější řemeslníci si dokážou s velkými plochami vyhrát natolik, že vzniknou absolutně originální obrazce, jež dají konkrétnímu místu punc jedinečnosti. Když jsou zkrátka a jednoduše nápady, pak dokáže velkoformátová dlažba doslova a do písmene divy.

 

Vysoká úspora času při práci

Za nesmírnou výhodu velkoformátové dlažby se považuje hlavně její expresní pokládka. Samozřejmě si nelze představovat, že hlavně velké plochy budou vydlážděny co možná nejrychleji během několika hodin, nicméně celý proces je značně urychlený. Není totiž nutné skládat jednu malou dlaždici vedle druhé a neustále si nosit k ruce další a další kusy, což je u klasické zámkové dlažby zcela běžná praxe. Díky velkým rozměrům jednotlivých kusů jde práce rychleji od ruky a vznikají také mnohem menší spáry. Tento fakt ovlivňuje i minimalizaci množství písku, který přijde do vzniklých spár. Prakticky tak ušetříte i na tomto materiálu. Cenově se jinak s velkoformátovou dlažbou nedostanete nijak extrémně vysoko. Počítat byste ovšem měli s vyšším prořezem, a tak je vhodnější zakoupit v celkovém objemu o 10 až 15 % více.

 

Kam s velkoformátovou dlažbou?

Odpověď na tuto otázku by mohla být jednoznačná! Kamkoli mimo opravdu stísněných prostor. Tady by celek v žádném případě nevypadal dobře. S velkoformátovou dlažbou se nejčastěji setkáme ve veřejných prostranstvích typu náměstí, nádraží, obchodních center anebo parků. Právě tady dokáže vyniknout a i z hlediska obrovských ploch a zmiňované práce s pokládkou se rozhodně vyplatí. Jinak ale není problém zvolit ji i v případě větších vjezdů u vil a honosnějších rodinných domků. Výborně se mimo jiné vyjímá i ve firemních areálech, případně na dvorech či vjezdech do areálů státních institucí typu škol či zdravotnických zařízení.

 

Povrchy se různí

Moderní venkovní dlažba včetně velkoformátové dokáže nabídnout hned několik unikátních povrchů. Jakousi klasiku představuje zcela hladký povrch, který může být vyveden v několika barevných odstínech. Poněkud hrubší je tryskaný povrch, jenž vypadá moc hezky například v bílé či šedé barvě. Velmi oblíbená je i vymývaná dlažba ve spoustě odstínů.

 

Jaké jsou rozměry velkoformátové dlažby?

Mezi nejoblíbenější formáty patří ty o rozměrech 800×400×100 mm. Takovéto dlaždice se mohou klidně v celkové skladbě doplňovat s menšími a celkový vzhled bude dokonalý. Potřebujete-li silnější, není problém vybrat i rozměry 800×800×100 mm. Především na plochy, po nichž jezdí těžká vozidla, je takováto tloušťka nezbytností.

 

Nakupujte dlažbu u specialisty

Pořízení velkoformátové dlažby rozhodně nepodceňte. Kombinaci vysoké kvality a spousty zajímavých variací nabízí největší tuzemský výrobce betonové dlažby společnost Presbeton. V její nabídce si jistě vyberete takovou, která vám bude vyhovovat. Objednat si přitom budete moci i obrubníky a mnohé další prvky.


TAG


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *