full screen background image

Vrtání nejde od ruky? Na vině může být špatný vrták

Spousta domácích kutilů upne do vrtačky první vrták, který jim přijde pod ruku, a poté se diví, že jim práce neodsýpá. Vina není na straně špatné vrtačky, ba naopak, častokrát za to může nevhodně zvolený či nekvalitní vrták.

Základem je využívat vrtáky na takový materiál, pro nějž jsou určené. Nepoužívejte vrtáky na železo do dřeva, nezaměňujte tvrdokovové vrtáky. Dodržujte také doporučené otáčky pro dané materiály a nezapomínejte na mazání, pokud vrtáte do kovu.

 

Špatným použitím vrtáku snižujete jeho životnost

Nebudete-li výše uvedené zásady dodržovat, ztěžujete si práci, bude vám trvat déle a vrtání půjde hůře. Kromě toho ale snižujete životnost nástroje, protože se zbytečně přehřívá. Také vyvrtaný otvor nemusí být úplně 100%… A na vině tentokrát nebude vaše nešikovnost.

 

Nevíte? Nechte si poradit

Chystáte se vrtat a nejste si jistí, jestli máte doma pro daný účel vhodný vrták? Není nic jednoduššího než si informaci vyhledat pomocí vyhledávače. A pokud ji nenajdete, nebojte se obrátit přímo na nějakého prodejce.

Popisky v e-shopech s technickým zbožím bývají častokrát dost strohé – technici jsou zvyklí vyjadřovat se čísly a písmeny, jasnými označeními. Podívejte se například na tvrdokovové vrtáky výrobce Alpen. Jasně, 3xD až 12xD značí délku. Podle čeho dalšího vrták vybírat? Bude vám vyhovovat více série Klasik line, či Speeddrill? Nestyďte se, prostě se zeptejte!

 

Nebojte se ozvat také v zaměstnání

Připadá vám, že obecná, výše popsaná doporučení nedodržujete u vás v práci? Zkuste o tom podiskutovat s někým kompetentním. Investice do nových vrtáků pro daný materiál či specifický úkon se může zdát zbytečná, ve finále se ale vyplatí. Je zbytečné kazit si nástroje jejich nesprávným používáním. Nehledě na bezpečnost. Podle ISO normy 45001 a dalších nařízení by zaměstnavatel měl chránit zdraví zaměstnanců při práci, a pokud vám nedává odpovídající nástroje, bezpečnostní riziko nějakého úrazu zvyšuje.


TAG


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *