full screen background image

Zbavte se vlhkosti v domě jednou pro vždy

Vlhké zdivo trápí nejeden starší rekreační objekt. Méně či více účinných způsobů, jak se ho zbavit, je hned několik.

Vlhkost v domě, obzvláště pokud daná nemovitost není vybavena hydroizolací, dokáže napáchat pěknou neplechu. Nejenže se na stěnách vytvářejí nevzhledné mapy, samotná místnost ale mnohdy bývá neobyvatelná. Vládne v ní nepříjemný zápach a díky energetickým ztrátám ji není snadné vytopit.

 

Vlhkost škodí konstrukcím i zdraví

Vlhkost ovšem škodí i konstrukcím a významně zkracuje životnost staveb. Stejně jako životnost jejich obyvatel. Je prokázáno, že plísně, které vlhkost způsobuje, dlouhodobě poškozují dýchací systém. Způsobit mohou zápal plic i anémii. Není to už hodně důvodů s vlhkostí v domě zatočit a jednou pro vždy se jí zbavit?

 

Izolace zdiva

Vaším prvním úkolem bude odhalení příčiny vlhkosti v domě. Je vaším problémem tzv. vzlínající vlhkost? Stojí váš dům na nestabilním podloží? Je problémem vaší nemovitosti poškozená nebo chybějící hydroizolace? To jsou všechno stavy, jež mohou mít na vlhkosti ve vašem domě lví podíl. Je to prakticky stejné, jako když onemocníte. Zjistíte-li příčinu svých potíží, můžete nasadit účinnou léčbu. Tou v případě vlhkosti v domě většinou bývá izolace zdiva.

 

Drenáže a tlaková injektáž

Vlhkost v domě může způsobovat několik faktorů. Zaplavila-li váš dům povodeň, budete muset vodu odčerpat a dům pomalu vysušit. Je-li vaším problémem spodní voda, zvažte vybudování drenáží, jež vodu zachytí a odvedou od zdiva. Vzlínající kapilární vlhkost zdiva může vyřešit tlaková chemická injektáž, jež funguje na principu vyplnění kapilárních pórů injektážní hmotou. Ta zamezí pohybu vody v konstrukcích.

 

Podřezání zdiva

V případě nefunkční hydroizolace je nejúčinnějším řešením podřezání zdiva. Svého času se jednalo o zásadní zásah do stavební konstrukce, v rámci něhož bylo zapotřebí část zdiva vybourat a nahradit ho zdivem novým. Současné mechanické sanační metody se ale bez tohoto kroku, který mnohdy ohrožoval statiku budovy, obejdou. Řetězová či lanová pila jednoduše ve zdivu prořízne spáru, do které se následně vloží plastová fólie, spáry se zaklínují plastovými klíny a doplní cementovou maltou.

Sanaci zdiva v žádném případě nedoporučujeme provádět svépomocí. Stanovení přesné diagnózy vašeho domu ale raději přenechte odborníkům. Ti také navrhnou adekvátní řešení.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *