full screen background image

Hotové hliníkové profily najdou uplatnění v průmyslu i mezi řemeslníky

Průmyslová výroba hliníku patřila dlouho mezi obtížně realizovatelné procesy zpracování. Čistý hliník nejde z rudy získávat tak snadno jako železo. Až pokročilé technologie průmyslové elektrolýzy dokázaly produkovat hliník v čistém stavu a s optimálními výrobními náklady. V České republice se začala hliníková výroba rozvíjet až ve 30. letech (výroba hliníkových plechů). V roku 1954 se pak v Břidličné zahájila výroba spotřebního zboží z hliníkových fólií. Surový hliník se začal zpracovávat na Slovensku v Žiari nad Hronom v roce 1953. Vyráběl se ze syrového bauxitu dováženého z Maďarska.

 

Hliník je lehký a odolný

Hliník má jako materiál využití kvůli svým unikátním vlastnostem. Díky nim je chemicky odolným a velice lehkým. Nekoroduje jako železo a neušlechtilá ocel. Uplatnění má v různých slitinách, a to pro výrobu předmětů běžné denní spotřeby (např. pro kuchyni), ve stavebnictví, ale používá se například i jako základní materiál na výrobu paměťových médií a CD (spolu se stříbrem). Velké uplatnění má díky své elektrické vodivosti.

 

Hotové hliníkové profily

V mnoha průmyslových oblastech jsou využívané hotové hliníkové profily. Typickým výrobkem z lisovaných hliníkových profilů jsou okna a dveře. Používají se pro celohliníková, ale i dřevo-hliníková řešení.

Nejtypičtějšími tvary hliníkových profilů jsou trubky (s kruhovým průřezem), hliníkové jekly (s obdélníkovým nebo čtvercovým průřezem), hliníkové L profily, U profily, T profily, C profily a F profily. Dále pak hliníkové kruhové tyče (kruhový průřez, plný profil) a hliníkové čtyřhranné tyče (s obdélníkovým nebo čtvercovým průřezem, plný profil). Dále pak existují různé úhlové nebo čtyřhranné profily s drážkou. Ty se dnes využívají například pro stavbu 3D tiskáren.

 

Kde koupit hliníkové profily za výhodné ceny?

Dodavatelem hliníkových profilů je firma TME Czech Republic, s.r.o. V současnosti firma dodává hliníkové profily od dvou společností: Elesa+Ganter a od firmy Kraftberg. Délky jsou 100 mm, 200 mm a 300 mm. Profily jsou dodávané v barvě hliníku, některé i v černé barvě. K dispozici je vždy několik rozměrů profilu.

 

Hliníkové profily najdou uplatnění i při různé zámečnické výrobě nebo soukromých DIY aktivitách

Hodí se pro výrobu zábradlí, zastřešení, různých lehkých zábran či stínění. Profily mohou zůstat v syrové podobě, nebo se na ně může použít eloxování, různé barvy na hliník v RAL odstínech, využíván bývá i tzv. dřevodekor.

 

Vítejte v době hliníkové

Jestli by se nějak dnešní doba z hlediska oblíbenosti materiálů dala nazvat, tak dobou hliníkovou. Řada výrobků je vyrobena z hliníkových profilů přímo na míru daných výrobků. Hliník se díky své lehkosti uplatňuje při výrobě sportovních potřeb, používá se jako konstrukční materiál pro lehké stavby (například zimní zahrady, skleníky či zastřešení bazénu), oblíbené jsou i bezúdržbové hliníkové střešní systémy (krytiny, okapové systémy).
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *