full screen background image

Znáte tamponový tisk? Seznamte se s jeho výhodami a nevýhodami

Už jste slyšeli o tamponovém tisku? Víte, kde se tato metoda tisku používá a jaké jsou její výhody a nevýhody? Následující řádky vám zodpoví otázku, co je to tamponový tisk, představí vám historii tamponového tisku a přiblíží jeho klady a zápory.

 

Co je to tamponový tisk?

Metoda tamponového tisku spočívá v převodu tištěného obrazu z tiskové desky přes silikonový tampon na plochu pro potisk. Hojně se využívá k potisku reklamních a dárkových trojrozměrných předmětů vzhledem k tomu, že tamponový tisk umožňuje přenést dvourozměrný obraz na trojrozměrný objekt jakéhokoliv tvaru.

 

Princip tamponového tisku

Tamponový tisk je možné charakterizovat jako kombinaci hlubotisku s ofsetovým tiskem. Jeho tisková forma, která je nazývaná jako klišé nebo štoček, má charakteristický znak hlubotiskové formy, což znamená, že tiskové prvky jsou zahloubeny do její plochy. Na klišé se pomocí stěrky nanese barva, následně se přebytečná barva z povrchu setře a místo toho, aby byla samotná tisková forma otisknuta na potiskový materiál, hlásí se o slovo tampon vyrobený ze silikonové pryže. Ten přenese obtisknutý vzor na potiskový materiál. K tomuto procesu je nutná speciální barva, jež usychá nerovnoměrně a na povrchu vždy zůstává mírně lepkavá.

 

Historie tamponového tisku

První zmínky o tamponovém tisku se objevují v 18. století, kdy se tato technika využívala pro potisk ciferníků náramkových hodinek. Velkého rozvoje se technika dočkala v 60. letech minulého století. V době, kdy byl představen vynález silikonového tamponu a zdokonalily se tampontiskové stroje, zažila tato metoda učiněný boom.

V současné době se tampónový tisk využívá v řadě průmyslových odvětví – automobilovém, zdravotnickém, sportovním, hračkářském, kosmetickém, plastikářském, elektrotechnickém a mnohých dalších.

 

Jaké jsou výhody tamponového tisku?

Největší přednost tamponového tisku je možné spatřovat v tom, že dokáže potisknout nerovné a zaoblené plochy. Tisk zachovává dostatečnou čitelnost textů a grafických prvků a dalším přínosem je efektivita této metody v potisku většího množství předmětů. Tamponový tisk je možné použít na různé druhy materiálů v podobě plastu, skla, porcelánu, keramiky, dřeva, papíru, kartonu nebo kovu. Tamponový tisk se používá při potisku reklamních předmětů, průmyslového zboží, fotografických přístrojů, hraček, obalů kosmetiky, sportovního vybavení a řady dalších.

 

A jeho nevýhody?

Za nevýhody tamponového tisku můžeme považovat skutečnost, že nedokáže v jednom přítlaku dokonale vytisknout plné plochy větších rozměrů a také, že je komplikované touto metodou tisknout na textil.

Chcete tisknout na trojrozměrný předmět? Využijte techniku tamponového tisku, na níž se specializuje příbramská firma Vylita. Ta se jako jedna z prvních v ČR stala poskytovatelem této metody potisku reklamních předmětů, průmyslových a spotřebních výrobků.

Pro Vaši představu Vylita provádí v současné době tyto potisky:

  • víčka na nádrže vozů, krytky do vozů BMV
  • lyžařská vázání
  • dětské dudlíky, teploměry
  • kosmetické obaly – kelímky, lahvičky, víčka
  • zdravotní potřeby – krabičky na léky
  • psací potřeby (kuličková pera, tesařské tužky)
  • termoregulační ventily
  • golfové míčky, týčka
  • reklamní předměty (propisky, zapalovače, otvíráky, škrabky na led, přívěšky na klíče,…)
  • nápojové kelímky a slánky.

 

Vzhledem k vybavení může firma provést velké množství potisků v krátkém termínu (nejkratším v ČR). Více informací na www.vylita.cz.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *