full screen background image

Jak začít podnikat bez zbytečného rizika? Založení s.r.o. je snadné

Mnoho z nás již v průběhu života napadlo, jak by bylo krásné dát v zaměstnání výpověď a pustit se do samostatné výdělečné činnosti. Někdo s touto myšlenkou koketuje jen ve chvíli, kdy ho zrovna naštval šéf nebo některý z kolegů, mnozí ale mají poměrně jasnou představu i dobrý nápad. K nastartování změny tak často chybí jen dostatečný impulz.

 

Proč se pustit do samostatného podnikání

Být svým vlastním pánem, mít možnost svobodně rozvíjet své vize a nápady, sám si organizovat náplň i délku pracovní doby a bez ohledu na ostatní si moci zvolit termín dovolené. To jsou některé z hlavních důvodů, které nás napadnou jako odpověď na otázku, proč si založit vlastní firmu. To ale jen jedna strana mince. Osamostanění se s sebou nese velké nároky na osobní zodpovědnost a také celou řadu povinností. I tak je však pro mnoho z nás ideální životní cestou. Jen je potřeba jít na to chytře.

 

Jak své firmě dokázali vdechnout život?

V první řadě je samozřejmě nezbytné mít jasnou představu o tom, čím se budeme zabývat. Bez vize a obchodní strategie se v žádném případě neobejdeme. Zákazníkům a obchodním partnerům musíme mít co nabídnout bez ohledu na to, zda je oborem naší činnosti zakázková výroba, prodej potravin, provozování restaurace nebo poskytování služeb. V první řadě si musíme vytvořit jasnou koncepci a ujasnit si, co vše chceme zákazníkům nabídnout. Navíc je potřeba zajistit i odpovídající prostory, vybavit je a pořídit veškeré potřebné vybavení.

Pro výkon činnosti jako je překladatelství, programování na zakázku či práce grafika nám nezřídka bude stačit jen notebook s připojením k internetu. Práci můžeme realizovat u psacího stolu ve vlastním bytě, v kavárně nebo třeba na pláži na druhém konci světa. Pro hotel, výrobní závod, autoopravnu, kadeřnictví i provozovnu rychlého občerstvení už bude nutné najít vhodný objekt. Hlavně ale nesmíme opomenout formální stránku věci.

 

K založení firmy je třeba patřičné oprávnění a splnění řady povinností

Bez toho, abychom splnili zákonem dané podmínky a zajistili si všechny potřebné dokumenty, bychom se do samostatné výdělečné činnosti v žádném případě pouštět neměli. Zákony v ČR i v ostatních zemích světa pohlížejí na neoprávněné provozovanou živnost přísně, sankcím bychom se rozhodně nevyhnuli. Jak tedy vše zařídit co nejsnadněji?

 

Se založením firmy nám mohou pomoci specialisté

Zákony České republiky jsou složité a zorientovat se v nich není snadné ani pro odborníka. Navíc při začátku podnikání musíme navštívit hned několik úřadů a vyplnit řadu formulářů. Naštěstí na internetu najdeme řadu užitečných článků, které nám při založení firmy pomohou.

 

Proč je výhodnější založit si s.r.o. než podnikat pod vlastním jménem?

Samostatný podnikatel nese na rozdíl od s.r.o. za své podnikání plnou finanční odpovědnost. To v praxi znamená, že se neodděluje jeho soukromý a obchodní majetek. Snadno se pak může stát, že případný neúspěch zasáhne do rozpočtu jeho rodiny, k krajním případě může dojít i prodeji majetku.

S.r.o. vystupuje jako samostatná právnická osoba a za škody ručí jen do výše svého základního kapitálu a rezervních fondů, jednotliví společníci nesou finanční odpovědnost pouze do případné výše nesplacených vkladů. Navíc podnikání formou s.r.o. působí vysoce profesionálním dojmem.

 

Co je třeba splnit při založení s.r.o.? A jak dlouho celý proces trvá?

V první řadě musí společníci sepsat společenskou smlouvu. Zakládá-li s.r.o. jediná osoba, pak je nahrazena zakladatelskou listinou. Tento dokument musí obsahovat všechny zákonem dané údaje včetně určení jednatelů. Nezbytné je také založení živnosti. U koncesovaných a ostatních vázaných živností bude třeba doložit i doklady o odborné způsobilosti, praxi apod.

Založení s.r.o. obvykle trvá od měsíce do šesti týdnů. A nemusíme na něj být sami; pomoc nabízí řada specializovaných firem i právních kanceláří.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *